ana_sayfa

 

www.MHP.org.tr/ Türkiye'nin Güvencesi


E-MAİL LİST

Adana'mız, Partimiz ve Meclis Çalışmalarımızdan haberdar olmak için lütfen e-mail adresinizi ekleyiniz...

İsminiz:

E-Mail Adresiniz:

Ekle: Çıkar: 


GÜNCEL


ADANA'DA HAVA

BUGÜN YARIN
Adana   Adana

YARARLI LİNKLER

www.belediyeler.net


 
 

Yılmaz TANKUT
MHP 23. Dönem Adana Milletvekili
TBMM ANKARA
BİZDEN HABERLER
 MHP Adana Milletvekili Yılmaz Tankut, zeytin genetik merkezindeki ağaçların kesimiyle yeni boyut kazanan sorunu Meclis gündemine taşıdı.


ADANA – Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Adana Milletvekili Yılmaz Tankut, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi uhdesinde 1979 yılından beri varlığını sürdüren, Türkiye’nin İkinci Zeytin Genetik Kaynakları Merkezi olarak kabul edilen arazideki zeytinlerin kesilerek yerine lise yapılması konusunda devam eden gerginlik ve sorunu Meclis gündemine taşıdı.

ISRARDA YANLIŞ
Tankut, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın cevaplaması talebiyle verdiği yazılı soru önergesinde; eğitimde fiziki imkanların artırılmasına hiç kimsenin karşı çıkmadığını, Adana gibi geniş coğrafi alana sahip bir ilde mutlaka başka bir yerin de okul için tahsis edilebileceğini, bu yöndeki teklifin değerlendirilmeyerek inat ve ısrarda devamın yanlış olduğunu bildirdi.

GERİ KAZANIMI ZOR
Tankut “Ülkemizin en önemli ve en büyük ikinci Zeytin Genetik Kaynakları Merkezi’ndeki her biri ulusal varlık kabul edilen tür zeytin ağaçlarının kesilmesi işleminin acilen durdurulması, akabinde, istişare mekanizmasının devreye konularak okul projesi için başka bir uygun boş arazinin tercih edilmesi gerektiğini ifade etmek istiyorum. Bahse konu okul projesi için geniş bir arazi varlığına sahip Adana’da mutlaka başka bir yer bulunabilir ama 35 yıllık emekle, kaynakla üretilen zeytin genetik merkezinin bir daha kolay kurulması mümkün olmayabilir” dedi.

MEB YASAYI NEDEN İHLAL EDİYOR?
Tankut, şu sorulara cevap aradı:
“Bahse konu sorundan bilginiz var mıdır? 3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabancıların Aşılattırılması Hakkındaki Kanuna göre ‘Belediye ve İmar alanları içerisinde kalsa dahi Zeytinlik alanların yüzde 10'undan fazlası başka bir amaç doğrultusunda kullanılamaz’ hükmü açık olmasına rağmen ve Tarım Bakanlığı da söz konusu alan için bu yasa doğrultusunda görüş bildirdiği halde Milli Eğitim Bakanlığı hangi gerekçeye dayanarak bu yasayı ihlal etmektedir? Türkiye Cumhuriyetinin yasaları bütün Bakanlıklarınız için geçerli değil midir? Tarım Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasındaki bu çelişkili görüş ve uygulamanın sebebi nedir? Türkiye’nin ikinci zeytin genetik kaynakları merkezinin yok edilmesinin ülkemize bir faydası olacak mıdır? Adana’da projelendirilen okul için başka bir arazi bulunamamış mıdır? Bir ısrar ve inat uğruna akıl ve mantığı devre dışı bırakan bu tasarruftan acilen vazgeçilmesi için çabanız olacak mıdır?”


,