ana_sayfa

 

www.MHP.org.tr/ Türkiye'nin Güvencesi


E-MAİL LİST

Adana'mız, Partimiz ve Meclis Çalışmalarımızdan haberdar olmak için lütfen e-mail adresinizi ekleyiniz...

İsminiz:

E-Mail Adresiniz:

Ekle: Çıkar: 


GÜNCEL


ADANA'DA HAVA

BUGÜN YARIN
Adana   Adana

YARARLI LİNKLER

www.belediyeler.net


 
 

Yılmaz TANKUT
MHP 23. Dönem Adana Milletvekili
TBMM ANKARA
BİZDEN HABERLER
 Tankut: Üretici randevulu cezalandırılıyor!

MHP MYK Üyesi Ziraat Yüksek Mühendisi Yılmaz Tankut, TMO’nun günlük 900 ton alım kampanyasıyla 1.5 milyon tonluk rekoltenin erimeyeceğini ve randevunun Kasım ayına kadar sarkacağına dikkat çekti. Tankut, sanayiciye satış fiyatının da acilen açıklanmasını istedi.

Üretici randevulu cezalandırılıyor!


ADANA – Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) MYK Üyesi ve Ziraat Yüksek Mühendisi Yılmaz Tankut, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) üreticiden aldığı mısırı sanayiciye satış fiyatını açıklaması ve üreticilere uygulanan randevu sisteminin derhal iptal edilmesi gerektiğini söyledi.

SİSTEM CEZALANDIRIYOR

Tankut; Adana merkez olmak üzere Çukurova bölgesinde erkenci mısır üretim alanlarında üreticilerin büyük bir çıkmazın içine sürüklendiğini bildirdi. Mısır için destek primiyle birlikte açıklanan 64 kuruşluk fiyatın asla alın terinin karşılığı olmadığını belirten Tankut “Bu fiyat tatmin edici olmasa da bu yıl asıl daha büyük sorun uygulamada ortaya çıkmıştır. TMO, üreticilerin ürününün randevu sistemine göre alacağını duyurmuştur. TMO’nun günlük 900 ton alım kampanyasına gitmesine karşılık bölgedeki üretimin 1.5 milyon ton olduğu düşünüldüğünde, randevu sistemi üreticiyi cezalandırma anlamı taşıyacaktır” dedi.

EKİM-KASIM AYINA SARKAR

Tankut, gerekçesini şöyle izah etti:

“Bu randevu sistemi Çukurova gerçeklerine çok uzak bir sistemdir. Hasat iki hafta içinde tamamlanacaktır ancak verilen randevu Ekim-Kasım ayına kadar sarkacaktır. Böylece deposu olmayan üretici, mısırı tarlada bekletme şansı olmadığı için tüccara yönelecek, tüccarın verdiği fiyata razı olacaktır. Nitekim, şu anda TMO’nun 64 kuruşluk alım fiyatına karşılık tüccarın verdiği fiyatın çok aşağılarda olması bizi doğrulamaktadır.”

SATIŞ FİYATI AÇIKLANMALI

Tankut, şunları söyledi:

“TMO acilen alım kampanyasını günlük üç-dört misline çıkarmalıdır. Aksi halde mısır tarlada bırakılmayacağına göre üretici tüccar karşısında boğulacaktır. Alım fiyatının açıklanması, üreticinin piyasada ezilmesini önlemektir. Bu sistem ise çiftçiyi ezilmeye mahkum hale getirmiştir. Ayrıca TMO’nun acilen satış fiyatını da açıklayarak sanayicinin doğrudan üreticiden mal teminine yönelmesi sağlanmalıdır. Böylece bir taraftan TMO hızlı alımlarla hasat edilen ürünü eritirken diğer yandan sanayici de TMO’nın satış fiyatını baz alarak doğrudan üreticiye yönelecek, böylece hem hasat edilen ürün tarlada kalmayacak hem de ürün tatmin edici fiyatı bulacaktır.”

DESTEK PRİMİ ARTIRILMALI

Ziraat Yüksek Mühendisi MHP MYK Üyesi Yılmaz Tankut “Önemli bir husus ta şudur ki tarımda girdi maliyetleri açıklanan enflasyonun üzerinde seyretmektedir. Ama buna rağmen her ne hikmetse mısıra ödenen prim son altı yıldır ton başına 40 liradan ödenmektedir. Mısıra ödenen primlerin de tarımdaki girdi maliyetleri dikkate alınarak artırılması lazım gelmektedir. TMO’nun şu aşamada atacağı en önemli adım, sanayiciye satış fiyatını acilen açıklamak olmalı, randevu sistemi ise derhal iptal edilmelidir. Bakanlık üreticiyi mağdur edici değil memnun edici politikaları uygulamalıdır” dedi.


,