ana_sayfa
FAALİYETLER
Yazılı Soru Önergeleri
Yazılı S.Ö.(Cevaplanan)
Sözlü Soru Önergeleri
Meclis Araştırma Önergeleri
Genel Kurul Soruları
Kanun Teklifleri
Makalelerim
Genel Kurul Konuşmaları
Toplam Kayıt: 52
 Makalelerim
12.03.2007 23:40:17
BİLGİ VE TEKNOLOJİ EMPERYALİZMİ
Geçen hafta içerisinde işimiz ile ilgili olarak Adana’da bilişim sektörünün temsilcileri ve yazılımcılarla Türkiye ve bölgemizin teknolojik gelişim ve sıkıntıları ile ilgili olarak saatler süren uzun ve verimli bir toplantıya iştirak ettik. Toplantı boyunca katılımcıların dinlenmesine ve bilgilenmesine yönelik olarak oldukça güzel ve yararlı söylemler ve sunumlar gerçekleştirildi.
28.12.2006 00:19:16
İHANET VE SORUMLULUK
İhanet kelimesi ne demektir? Sorumluluk sözcüğü ne anlama gelmektedir? Bu sözcükler birazcık derinlemesine incelenerek kullanılmaya başlansa, herhalde kendisini yönetici ve siyasetçi olarak tanımlayanların yüzleri kızaracaktır. Gerçi bu kelimeleri hiç düşünmeden ve ucunun nerelere gideceğini hesap etmeden sarf edenlerin, büyük bir pişkinlikle mazeret bulma ve “u” dönüşü yapma sıkıntıları hiçbir zaman olmamıştır. Ancak yinede hasbelkader belli nokta ve makamlara ulaşanların ağızlarından çıkan söz ve kelimelere dikkat etmeleri gerekmektedir.
27.12.2006 23:38:42
Okurlara Veda
Değerli okurlar, Adana Haber Gazetesinin bana verdiği bir fırsat sonucu 07.12.2005 tarihinden itibaren yaklaşık 52 haftadır 52 yazıyla ülke gündemiyle ilgili olarak duygu ve düşüncelerimi sizlerle paylaşıyorum. Gönül isterdi ki; bu yazılarda güzellikleri paylaşalım, iyilikleri anlatalım, ülkemizdeki iyi şeyleri ön plana çıkartalım, acılar olmasın, gözyaşları olmasın…
21.12.2006 00:17:58
SÖZDE AYDINLAR
Geçtiğimiz hafta sonu bir gazetemizde okuduğum “Soykırım Yalanına Ermeni İtirafı” sürmanşetli haber, içimizdeki hainler ve onlara prim dağıtarak şöhretlerini artırmaya çalışan aydın geçinenlerimiz açısından acaba ne anlama gelmektedir? Gerçi bu haberlerin sözde aydınlar için bir öneminin olmadığı çok açıktır.
20.12.2006 23:37:47
Hadsiz ve Köksüz Siyaset
“Çıktığı İni Bilmeyen, Kaç Asırlık Kini Bilmez, Soyunu Dinini Bilmeyen, Gün Gelir Haddini Bilmez” demişler. Bugünkü güncel ve siyasi gelişmeleri göz önüne getirdiğimizde gerçektende bu sözün ne kadar isabetli ve önemli bir mana ifade ettiği bir kez daha ortaya çıkmaktadır.
14.12.2006 00:14:03
MİLLİ KİMLİĞİMİZ
Geçtiğimiz hafta Sayın Başbakanımızın okyanus ötesine özel saltanat uçağı ile aile ve diğer efradıyla yaptığı gezi, en önemli ülke gündemlerimizden birisi oldu. Sayın Erdoğan okyanus ötesinden bu defa Türkiye’ de söylediklerini tekzip edercesine “Türkiye’de Kürt sorunu yoktur, bölücülük sorunu vardır” şeklinde bize göre ilk defa çok doğru bir cümle sarf etti.
13.12.2006 23:36:46
Çözümsüzlük, Bazen Çözümdür
“Kıbrıs’ta çözümsüzlük çözüm değildir” sloganıyla yola çıkanların bugün Türkiye ve Kıbrıs’ı ne hale getirdiklerini, hep birlikte ibretle izlemekteyiz. 1974 Barış Harekâtından bugüne kadar geçen zaman süresince, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin resmi olarak uyguladığı Kıbrıs Devlet Politikasını yok sayan ve onu delik deşik eden AKP, bu yaptıklarının hesabını er veya geç mutlaka verecektir.
6.12.2006 23:35:31
Eleştiri Sorumluluğu
Eleştiri sanatı, hiç şüphesiz eleştirilen konu ve işlerin daha düzgün, daha doğru ve toplum yararına olması amacına yönelik olmalıdır. Tenkit edilen konuların hitap ettiği çevre ve kişilerle ilgili olarak yapılan objektif sorgulamalar elbette ki gereklidir ve toplumun temel dinamiklerini harekete geçiren en önemli hususlardandır. Eleştiri yapan ve yapılan eleştirileri ilgili kesimlere aktaran en önemli araçların başında ise basın ve yayın organları gelmektedir. Medyada yer bulan değişik konu ve gündemlerle ilgili olarak yapılan araştırma ve eleştiri konuları, muhakkak ki toplumun ve ilgili kesimlerin aydınlanmasına hizmet etmektedir ve mutlaka yapılmalıdır.
29.11.2006 23:34:40
Milli Sorumluluk
Cumhuriyetimizin 83. yılını kutlamamızın üzerinden bugün itibarıyla bir ayı dolduran bir zaman geçmiş bulunmaktadır. Bu kutlamaları yapmak, bağımsızlığımızın doya doya hazzına varmak, şehitlerimizi, atalarımızı rahmet ve minnetle anmak, Yüce Allah’a verdiklerinden dolayı ve en önemlisi de istiklal ve devletimize sahip olmamızdan dolayı şükür etmek, hiç şüphesiz bu vatanın her evladı ve mensubu için hiç akıldan çıkarılmaması gereken kutsal bir görev olmalıdır. Ancak ülkemize ve cumhuriyetimize sahip çıkmanın bir görev olarak unutulmaması tek başına müreffeh bir Türkiye için yeterli değildir.
22.11.2006 23:33:00
MHP’nin 8. Olağan Kongresi ve İzlenimler
19 Kasım 2006 Pazar Günü, Milliyetçi Hareket Partisi 8. Olağan Kongresini gerçekleştirdi. Bazı çevrelerin iddia ettiği “1000 kişiyi bile toplayamazlar” sözü havada kaldı ve MHP’yi görmezlikten gelerek küçümseyenlerin yüzüne adeta tokat gibi indi. Atatürk Spor Salonu hınca hınç doluydu ve içerdekilerden daha büyük bir kalabalık dışarıda beklemekteydi.
8.11.2006 23:32:11
Sel Felaketi
Kısa bir süre önce, Hakkâri’de görev yapan askerlerimiz sivil kıyafetlerle, eşleri ve çocukları ile sokaklarda çöp toplamış, ellerindeki pankartlarda “Belediye Bölücülük Yapma, İşini Yap” diyerek DTP’li belediye başkanına mesaj göndermişti.
18.10.2006 23:31:04
Soykırım Masalı
Osmanlı İmparatorluğu’nun 1915 yılında, topraklarında yaşayan bütün Ermeni vatandaşlarını soykırım amacıyla tehcire tabi tutup; “Nobelli Pamukyan”ın da dâhil olduğu kimilerine göre yollarda 1 milyon, kimilerine göre ise 1,5 – 2 milyon Ermeni’yi öldürdüğü iddia ve iftiraları alçakça sürüp gitmektedir. Peki, bu iftiraları atanlar iddialarını kanıtlayabiliyorlar mı? Bırakın iddialarını kanıtlamayı tehcir esnasında yolda ölenlerin sayısında bile bir karara varamamaktadırlar. Ama ne yazık ki, hiçbir geçerli mesnede dayanmayan iddiaları ile ilgili hem dışardan, hem de içerden tam 90 yıldır ulumaya devam etmektedirler.
11.10.2006 23:30:16
Kaçak Ekonomi, Kaçak Siyaset
Ankara Ticaret Odasının (ATO) hazırladığı ”Kaçak Ekonomisi” başlıklı rapora göre, Türkiye’ye sigaradan içkiye, çaydan şekere, akaryakıttan büyükbaş ve küçükbaş hayvana kadar pek çok mal girerken, Türkiye, tam bir ”kaçak cenneti” olarak tanımlandı. Rapora göre, Türkiye ekonomisi, ülkeye hangi yollardan girdiği belli olmayan kaçak ürünler yüzünden yılda 20 milyar dolar kaybediyor.
4.10.2006 23:29:19
Adana Tarımının Dünü ve Bugünü
“Toprağından bolluk bereket fışkıran güneyin incisi Türkiye’nin 4.büyük kenti Adana’ya hoş geldiniz.” Bu sözler Gaziantep’ten Adana’ya Ziraat Fakültesine kayıt yaptırmak için geldiğim 1978 Eylül’ünden itibaren defalarca işittiğim ve seyahat için tercih ettiğim Seç Otobüslerinin Adana’ya geldiğimizi bildiren kasete alınmış anonsundan başka bir şey değildi. Aradan tam 28 yıl geçti, acaba Adana bu süre içerisinde şimdi güzel bir hatıra olarak kalan bu nostaljik anonsla örtüşen yerini koruyor mu?
27.09.2006 23:28:21
Yeniçağda Lider Ülke Türkiye
Eylül ayıyla birlikte hemen her alanda olduğu gibi siyasi faaliyetlerde de, yaz döneminin sakinliğinden uzaklaşılarak yeni bir çalışma temposuna girildiği gerçeği hepinizin malumudur. Bugün 4.gününü idrak etmekte olduğumuz kutsal Ramazan ayı ise, inananların büyük bir coşku ve samimiyetle Yüce Allah’ın rızasını kazanmak için bulunmaz bir fırsat olarak bekledikleri manevi bir zaman dilimidir.
20.09.2006 23:27:12
İnanç Hortumcusu
Küresel güçlerin, Türkiye’mizi ve yakın çevresini kapsayan bir alanda, kanlı senaryolarına figüran arayışlarına girdikleri bir dönemde, 3 Kasım 2002 seçimlerine giren AKP, tek başına iktidar imkânı bulmuştur. AKP ile geçen ve dört yıla yaklaşan bu dönem; iç ve dış güçlerin, teslimiyete dayalı politika arayışlarında amaçlarına ulaştıkları ve bu süreci bir fırsat görerek fazlasıyla değerlendirdikleri bir kara dönem olarak anılacaktır.
13.09.2006 23:26:20
Yozlaşan Hâkimiyet, Yozlaştırılan İrade
Türkiye Cumhuriyeti Devleti, milli mücadele hareketinin şüphe götürmez bir neticesi ve başarısıdır. Bu bakımdan, bir takım samimiyetten uzak sahte ve suni arayışlara ihtiyaç duyulmayacak şekilde, Anadolu Türklüğü’nün alternatifsiz bir devlet şeklidir. Yani Türkiye Cumhuriyeti; dünya Türklüğünün gözbebeği durumunda olan köklü, güçlü ve üniter bir devlettir.
30.08.2006 23:24:11
Zirvedeki Kutuplaşma
Bugün ne yazık ki, Ortadoğu ve özellikle de yakın coğrafyamız büyük tehlikelerle karşı karşıya bulunmaktadır. Medeni olarak geçinen vahşi batının, bitip tükenmek bilmeyen sömürgeci arzu ve istekleri ile İslam dünyasına karşı yüzyıllardır sürdüre geldikleri Hıristiyan haçlı kinlerinin birleşmesi neticesinde, bu coğrafya, Müslümanların kanından beslenen bir kan denizine dönmüş bulunmaktadır.
16.08.2006 23:23:18
Hangi Türkiye’de Yaşıyorsunuz?
Yüzyıllardan beri haçlı ve sömürgeci güçlere karşı mensubu olmaktan şeref duyduğumuz dinimizi ve ülkemizi savaşlarla ve şehitlerle koruyarak bugünlere gelmiş asil bir milletin çocuklarıyız. Uğruna yüz binler ve milyonlarca şehitler verdiğimiz aziz vatanımızın haline şöyle bir bakacak olursak; bizi idare edenlerin nafile gayretlerle çizmeye çalıştığı sahte ve mutlu Türkiye tablosu ile yaşayan ve yaşanan gerçek Türkiye’nin gece ve gündüz kadar farklı olduğu apaçık bir şekilde ortadadır. Şimdi bu iki Türkiye Tablosuna şöyle bir bakalım;
9.08.2006 21:32:18
Sahte Anketlere Erciyes’ten İnen Tokat…
Bir yer düşünün çok yüksekte, 2200 rakımda… Gece ve gündüz arasındaki ısı farkının çok fazla olduğu, gündüz direk gelen güneş ışınlarının teni kavurduğu, gece ise titreyen bedenlerin ısınmak için cılız ateşlerin etrafında kenetlendiği bir yer…
6.08.2006 23:25:19
Lübnan’ı Bırak, Kandil’e Bak…
Geçtiğimiz Cumartesi günü bir üsteğmen, bir asteğmen ve altı eri şehit verdik. Bu haberleri TV’de izlerken bazı şehit ailelerinin büyük bir ümitsizlik ve acı içerisinde feryat ederken, bu milletin en büyük özelliklerinden biri olan ülkesine sahip çıkma noktasından devletine isyan noktasına geldiğini gözlemledik.
2.08.2006 21:24:06
17. Erciyes Zafer Kurultayında Buluşalım…
Türkiye Cumhuriyeti, hepinizin malumu olduğu üzere, fedakârlık, cesaret, metanet, inanç ve ahlakın en mükemmel tecellileriyle kazanılmış bir Kurtuluş Savaşı’nın onurlu sonucu olarak kurulmuştur. Şüphesiz, milletlerin tarih boyunca taşıdığı roller vardır. Bu manada Türk Milleti, tarihsel görev ve sorumlulukları daima ağır basmış bir millettir. “Yeni Yüzyılda Lider Ülke Türkiye” ideali, içi boş bir söylem, bir parti sloganı değildir. Az önce de ifade ettiğimiz gibi Türk Milleti’nin sorumluluk anlayışının ve devlet geleneğinin 21. yüzyılda ifade ediliş tarzıdır.
26.07.2006 21:22:46
Devlet Yönetiminin Saygınlığı
Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulduğu günden beri 59 hükümet gördü. Demokrasinin zaman zaman kesintiye uğradığı ihtilal dönemleri de oldu. Son seçimlerden sonra kurulan ve dört yıla yakındır görev yapmakta olan 58. ve 59. AKP hükümetleri, Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca kurulan hükümetler içinde milli refleksleri en zayıf, en duyarsız olan hükümetler olmuştur.
19.07.2006 21:21:43
Bu Savaş Kimin İşine Yaramaktadır?
İkinci dünya savaşı sırasında ırkçı Hıristiyanlar tarafından soy kırımına uğratılan Yahudiler anlaşılan o ki yaşadıklarından şu dersi çıkartmışlar: Fırsatını bulduğunda, gerekli gördüğünde, gücün yettiğinde sende soykırım yap…
12.07.2006 21:20:51
Bölge ve Ülke Gerçekleri
Geçtiğimiz iki hafta süresince MHP Adana İl Teşkilatı olarak merkez ilçelerimiz hariç diğer bütün ilçelerimize bir dizi ziyaret gerçekleştirdik. Ceyhan’dan başlayarak Pozantı’da bitirdiğimiz bu teşkilat gezileri esnasında oradaki belde ve köy sakinlerimizle görüşme ve sohbet etme imkânını da yakaladık. Siyasetin zor, çetin ve zahmetli bir hizmet aracı olması bir yana; gezdiğimiz ve temas kurduğumuz bölge insanlarımızın özellikle de son üç yıldır içerisine düştükleri durum ve sıkıntılarını bu sütunlardan kelimelerle anlatabilmemiz ne yazık ki mümkün değildir.
5.07.2006 21:16:44
OYALAMA SİYASETİ
Türkiye bugün halen ne yazık ki oyalama ve istismar siyasetinin tasallutu altında çok ağır ve bunalımlı bir süreçten geçmektedir. Suni ve sanal gündemlerle boşa zaman harcama, toplumu oyalama ve kandırma sanatı bugün her dönemde olduğundan çok daha yoğun bir şekilde adeta yediden yetmişe hepimizi tam bir abluka altına almış bulunmaktadır.
28.06.2006 21:15:49
ORTAK PAYDAMIZ CUMHURİYET
Geçtiğimiz hafta içerisinde Adana Haber’in kendisine ve kalitesine yakışır şekilde organize ettiği ödül gecesi münasebetiyle ülkemizin ve kentimizin seçkin simaları ile bir araya gelme fırsatını bulduk. Geceye katılan konukların ortak söylem ve düşüncelerinin, Cumhuriyetimizin ve ülkemizin geleceği ile ilgili endişe ve tehlikelerin, bugün ulaştığı ürkütücü boyutlar üzerinde yoğunlaştığını belirtebiliriz. Yani gecenin hâkim görüşünü kısaca özetleyecek olursak; Cumhuriyetimizin bugün oldukça ciddi tehlikelerle karşı karşıya bulunduğunun, ancak bu tehlikeleri bertaraf edecek irade ve gücün de, her zaman Türk Milleti’nin bünyesinde var olduğunun bazı kafalarca iyi bilinmesi gerektiğidir.
21.06.2006 21:13:52
AKP’NİN ÇATLAYAN TESTİSİ
Ülkemiz son zamanlarda yine tarihinin önemli ekonomik krizlerinden birini yaşamak suretiyle büyük sıkıntılara girmiştir. Dövizin aşırı değerlenmesi, faizlerin yükselmesi, borsanın dramatik bir şekilde düşüşü, ekonomik istikrar için, yıllardan beri tek başına siyasi bir iktidarın gerekliliğini savunanları da hayal kırıklığına uğratmıştır. Siyaseti kendi saltanatları için araç olarak kullanan zihniyetleri bertaraf edemediğimiz sürece; bu zihniyetlerden müteşekkil iktidarlar, tek başına ülke yönetimde söz sahibi olsa dahi, kriz ve sıkıntıların önlenmesi mümkün olmayacaktır.
14.06.2006 21:12:09
BİLGİ VE TEKNOLOJİ EMPERYALİZMİ
Geçen hafta içerisinde işimiz ile ilgili olarak temsilciliğini yaptığımız bilgisayar üreticisi olan ana firmamızın davetiyle Antalya’da güzel bir mekânda 3 günlük bir toplantıya iştirak ettik. Toplantı boyunca katılımcıların dinlenmesine ve bilgilenmesine yönelik olarak oldukça güzel ve yararlı etkinlikler ve sunumlar gerçekleştirildi. Türkiye’nin içerisinde bulunduğu teknolojik tablo ve bilgisayar kullanımı ile ilgili olarak birtakım rakamlar verilerek bilişim alanında hamle yapan diğer ülkelerle kıyaslamalar yapıldı.
7.06.2006 21:11:09
FIRSATÇI SİYASET
Siyaset sanatı, hiç şüphesiz mensubu bulunduğu millete hizmet edebilmeyi kendisine şiar edinen, milletinin hizmetkârlığına soyunan ve yaptığı çalışmalarda maddi kazançtan ziyade, manevi lezzeti gözeten siyasetçilerin nezdinde anlam kazanır ve kutsallaşır. “Halka hizmet Hakka hizmettir” sözünü referans alarak topluma hizmet etmeyi amaç edinen siyaset ve devlet adamları, şartlar ne olursa olsun ilke ve prensiplerinden taviz vermeden yetkileri çerçevesinde halkına hizmet ederler. Yaptıkları olumlu, yararlı, samimi, ilkeli hizmet ve projelerinin meyvelerini de alarak, vicdanen büyük bir huzur içerisinde sorumluluklarını üstlendiği toplumları yönetmeye ve yönlendirmeye çalışırlar.
31.05.2006 21:09:51
ÜLKÜ VE MİLLET
Aylardan beri bu sütunlardan ülkemizin son yıllarda ne kadar hazin ve vahim hadiselerle karşı karşıya bulunduğunu hatırlatarak okurlarımızı bilgilendirmeye çalışıyoruz. Hem ülke, hem de bölge ölçeğinde ne yazık ki yazı ve yorumlarımızla dahi, olumlu ve güzel gelişmelerle ilgili bir değerlendirme yapamıyoruz. Milli birliğimiz ve geleceğimizle ilgili tehlikeli hadise ve gelişmelerin ulaştığı boyutlar, olumlu ve güzel gelişme ve hizmetlerin görülerek takdir edilmesinin haklı olarak önüne geçmektedir.
24.05.2006 21:08:31
ÜLKÜCÜ FOBİSİ
Geçtiğimiz günler de Cumhuriyetimizin en temel kurumlarından olan Danıştay’ın değerli üyelerinden birisi hain bir saldırı sonucu ne yazık ki hayatını kaybetmiş, dört tanesi ise yaralanmıştır. Tek bir kişinin münferit olarak gerçekleştirdiği izlenimini veren bu saldırı AKP yönetimindeki Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ne hallere düştüğünün en dramatik örneklerinden sadece birisidir.
17.05.2006 21:07:31
İKTİDAR OLMAK MI? MUKTEDİR OLMAK MI?
Bugün ne yazık ki AKP iktidarında geçen 3,5 yıllık zaman dilimi, Cumhuriyetimiz ve milletimiz açısından tarihinin en kritik dönemi olmuştur. Üzülerek ve utanarak itiraf etmeliyiz ki, 1923 yılında bedeli kanla ödenerek kazanılmış Cumhuriyetimizin ve milletimizin varlığı, bölünmez bütünlüğü ve geleceği tartışmaya açılmıştır.
10.05.2006 21:06:37
SİYASETİN SEVİYESİ
Geçtiğimiz hafta sonu Sayın Başbakanımız bir dizi açılış, etkinlik ve partisinin olağan kongresine katılmak için Adana’mıza teşrif ettiler. Elbette ki bu kentin sakinleri olarak hepimiz için hangi siyasi partiye mensup olursa olsun, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Başbakanı’nı ağırlamak, misafir etmek hem büyük bir onur, hem de heyecan verici bir duygudur.
3.05.2006 21:05:49
MİLLİ REFLEKS OLMADAN BİR ÜLKE YÖNETİLEMEZ
Ülkemizi, beldemizi, işyerimizi ve hatta ailemizi yönetmek ve devam ettirmekle sorumlu olanlar, sorumluluk alanlarının anlamını ve önemini bilmeden başarılı olamazlar. Sorumluluk sahibi yönetici ve liderler sorumluluğunu üstlendiği işlerin ve kişilerin arzu ve isteklerini makul ölçüler çerçevesinde karşılamakla yükümlüdürler.
29.04.2006 00:37:56
İSTİSMAR VE ALDATMA SİYASETİ
İstismar kavramı, toplum tarafından değer verilen, benimsenen ve hassasiyet gösterilen kıymet ve inançların, kişisel ticari veya siyasi çıkar sağlamak için hiçbir ahlaki kural tanımadan kullanılması anlamına gelmektedir. Bugün maalesef hem dünyada, hem de ülkemizde hemen her konu ile ilgili olarak acımasız bir istismar kampanyası ile kendi değerler sistemi içerisinde yaşamaya çalışan insanların büyük bir çoğunluğu pek çok konuda aldatılmaktadır.
26.04.2006 21:03:56
23 NİSAN RUHU
Geçtiğimiz Pazar günü 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 86. yıldönümünü kutladık. Milli Mücadele’nin büyük bir kararlılıkla başlaması ve ardından İstiklal Savaşı’nın kazanılarak bugünkü Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin vücut bulmasında, 23 Nisan 1920 tarihi çok önemli bir kilometre taşıdır.
19.04.2006 21:02:54
BİR KONGRENİN ARDINDAN
Geçtiğimiz hafta sonu MHP Adana İl Kongresine iştirak etmek üzere Adana’mıza gelen Genel Başkanımız Sayın Bahçeli çok anlamlı bir ziyaret gerçekleştirdi. “Acılar paylaşıldıkça azalır” sözünü tasdik eder mahiyette olan bu ziyaret esnasında oldukça duygusal anlar yaşandı. Bir hafta önce bölücü ihanet odaklarının saldırısı sonucu Şırnak’ta şehit olan uzman çavuş İsa Çiçek’ in taziye ziyareti esnasında şehidimizin anne ve babasının gösterdiği inanılmaz vakar ve vatan sevgisi, başta Genel Başkanımız olmak üzere hepimizi derinden etkiledi.
12.04.2006 00:40:11
DEMOKRASİ VE TERÖR
Ülkemizin bugün çok zor ve sıkıntılı bir zaman diliminden, çok tehlikeli bir dönemeç noktasından geçtiğini sağduyu sahibi memleket sevdalısı herkes kabul etmektedir. Gerçekten de, bütün ülke genelinde olduğu gibi, Adana ve bölgemizde de her manada çok vahim ve sıkıntılı gelişme ve hadiseler yaşanmaktadır. Sosyal ve ekonomik sıkıntılar bir tarafa, özellikle son aylarda ülke bütünlüğümüze yönelik olarak gerçekleştirilen terör, bütün acımasızlığı ve kalleşliği ile yeniden hortlamış bulunmaktadır.
5.04.2006 00:39:11
DEVLETİ KURAN FELSEFE
30 Ekim 1918 Mondros Ateşkes Antlaşmasıyla 600 yıl dünyaya hükmetmiş olan Osmanlı İmparatorluğu yenilgiyi kabul etmiş ve galip devletlerin bütün isteklerine boyun eğmişti. Mondros Mütarekesi’nin akabinde dayatılan Sevr Antlaşması ile de Türklerin Anadolu coğrafyasından tamamen atılması hedeflenmişti. İşte Mondros Mütarekesi ile yok olan koca imparatorluğun küllerinin arasından yeniden yeşeren ve Sevr paçavrasını yırtıp atan Türk Milleti’nin gerçekleştirdiği bu mucize dost düşman bütün dünya milletlerine parmak ısırtmıştı.
22.03.2006 00:36:39
ÇANAKKALE ZAFERİ VE NEVRUZ
Bundan 91 yıl önce, 18 Mart 1915 sabahında Çanakkale Boğazına giren İngiliz ve Fransız Filoları Türk Tabyalarını topa tuttular. Limana dökülen mayınlar ve karadan üzerlerine açılan yoğun ateş aldıkları karşılık oldu. Büyük kayıp vererek geri çekilmek zorunda kaldılar. İşte 1915 yılının 18 Mart’ı, daha sonra bir dizi kara savaşlarıyla devam eden bu büyük zaferin doğum günüydü…
15.03.2006 00:35:29
ULUS DEVLET VE EKONOMİ
Günümüz dünyasında milyarca insan açlık ve yoksullukla mücadele etmektedir. Ancak bu vahim tablonun yanı sıra 1,2 milyar insan ise aşırı beslenmenin neden olduğu aşırı şişmanlıkla (obezite) uğraşmakta ve her türlü hastalığın davetiyesi olan kilolarından kurtulmaya çalışmaktadır. Temmuz 2000 de yapılan G8 zirvesinde, en zengin 20 ülkenin ortalama gelirinin en fakir 20 ülkenin toplam gelirinin 30 katından fazla olduğu açıklanmıştır.
8.03.2006 00:34:28
İSTİFA ERDEMDİR
Çağdaş dünyada; başarısız, adı yolsuzluğa karışan, kamuoyu ile ters düşen, politikacı ve yöneticiler istifa ederler. Aklandıktan veya kendilerini kamuoyuna kabul ettirdikten sonra daha güçlü olarak politikaya devam ederler. Ama bizde, maalesef bu gelenek yerleşmemiştir. Bugün bizi yönetenler, bırakın istifa etmeyi; aylarca, hatta yıllarca haklarındaki yolsuzluk ve başarısızlıklar hiç gündemden düşmemesine rağmen, kendi yaptıklarını örtbas etmek için hiç çekinmeden başkalarının yolsuzluklarını araştırmayı marifet zannederler.
1.03.2006 00:32:00
KOMŞUDAKİ YANGIN
Osmanlı Devleti, Kafkaslardan Cezayir’e, Yemen’den Kırım’a kadar, bu bölgede yaşayan insanların barış ve huzur içinde hayatlarını sürdürdükleri bir imparatorluk olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ise tarihteki 16 Türk devleti’nin devamı, Osmanlı Devleti’nin bakiyesi ve mirasçısıdır. Bütün Ortadoğu bölgesi 400 yıl boyunca Osmanlı yönetiminde huzur ve güven içerisinde yaşamıştır.
22.02.2006 00:30:48
DÜN, BUGÜN VE GERÇEKLER
Bugün toplum olarak belki de tarihimizin en büyük gaflet dönemini geçirmekteyiz. Maalesef hiç kimse içerisinde bulunduğumuz bu durumun tehlike ve vahametinden masum değildir. Özellikle de üç yılı aşkın bir zamandır ülkenin kaderine hükmetmekte olan mevcut siyasi iktidar sahipleri hiç masum değildirler. En hafif deyimle gaflet içerisindeki yönetim anlayışlarını, mazur görmek, masum kabul etmek asla mümkün değildir.
15.02.2006 00:29:51
HUSUMET VE KUŞATMA
Ülkemiz bugün 3 yılı aşkın bir süredir ilkesiz ve basiretsiz AKP hükümeti tarafından yönetilmektedir. Bize göre AKP, sağlam siyasi temelleri, inançları ve felsefesi olmayan devşirme bir siyasi topluluktur. Acımasız bir istismar ve aldatma kampanyasının iş başına getirdiği bu kadroların gerçek hüviyeti ve niyeti kısa zamanda anlaşılmıştır. Ancak bunun Türkiye’ye faturası çok ağır olmuştur. Türkiye bugün bir uçurumun kenarına getirilmiştir. Bu tehlikeli maceranın çok ağır olan tahribatının bedelini maalesef gelecek nesiller de ödeyecektir.
15.02.2006 00:28:52
DEVLET ADAMLIĞI, ÜSLUP VE SEVİYE
Devlet; milletin organize olduğu büyük ve kutsal bir kurumdur. Kendisini var eden halkına, milletine hizmet etmek, onu refah içerisinde yaşatmak ana görevidir. Devleti, Devlet Adamları yönetir. Ve Devlet Adamı olmak her yiğidin harcı değildir…
8.02.2006 00:26:50
KİMLİKSİZLEŞTİRME VE KURTLAR VADİSİ
Geçtiğimiz hafta sonu ailece uzun süre kapalı gişe oynayacağı belli olan “Kurtlar Vadisi-Irak” filmine gittik. Esasen görev ve konumumuzdan dolayı sinema ve diğer sanat kolları ile aramızın pek iyi olmadığını peşinen ifade edeyim. Ancak çocukların zorlaması ile de olsa “Kurtlar Vadisi – Irak” filmine gittiğim için hiç de pişman olmadım. Aksine bu filmi etrafımdaki tanıdık ve arkadaşlara da mutlaka tavsiye etmeye karar verdim.
1.02.2006 00:24:46
BİR GAZİNİN FERYADI
Değerli okuyucularım bu hafta e-posta adresime gelen ve beni ziyadesiyle etkileyen bir yazıyı sizlerin yorum ve değerlendirmelerinize sunmak istiyorum. Yeni Hayat Dergisinden alınan bu yazıyı kaleme alan Emekli Astsubay Oktay Yıldırım, Güneydoğu'da yıllarca çarpışmış yiğit ve kahraman bir Türk Evladı’dır. Feryadını olduğu gibi aşağıda takdirlerinize bırakıyorum.
18.01.2006 00:23:46
SAHTE GÜNDEM VE ÖNYARGI
Son birkaç gündür yazılı ve görsel basın Abdi İpekçi cinayetinin ve Papa suikastının sanığı Mehmet Ali Ağca ile yatıp kalkmaktadır. Son 10 gündür kuş gribi ile milli katil olarak ilan edilen Ağca bütün haberlerin en önemli konuları olarak ülke gündemine bütünüyle hâkim olmuştur. Yazılı ve görsel basınımıza hükmeden malum bazı zihniyet sahipleri ısrarla Mehmet Ali Ağca ile eski ülkücü arkadaşlarını gündeme getirmek suretiyle ülkücü komplekslerini tatmin etmeye çalışmaktadırlar.
4.01.2006 00:22:21
SAMİMİYET VE DENGE
Olayları araştırıp incelerken, gerçekleri değil de, kendi nefis ve benliğimizi samimiyetsiz ve dengesiz biçimde ön plana çıkartmamız nice gayretleri, çaba ve çalışmaları sonuçsuzluğa mahkûm etmiştir. Liderlerin, devlet adamlarının, siyasilerin, yöneticilerin, kısaca kâmil insan olarak tanımladıklarımızın, kişiliklerinin en önemli görüntüleri hiç şüphesiz davranışlarındaki denge ve samimiyetleridir.
7.12.2005 00:08:50
HAFTA ORTASI
Adana Haber’ in değerli okuyucuları öncelikle hepinize merhaba deyip sevgi ve saygılarımı sunarak bu ilkyazıma başlamak istiyorum. Ancak peşinen belirtmeliyim ki zaman zaman bu sütunlar aracılığı sizlere seslenirken haddimizi ve yerimizi bileceğimizden bütün gazeteci arkadaşlarımın emin olmasını isterim.