ana_sayfa
FAALİYETLER
Yazılı Soru Önergeleri
Genel Kurul Soruları
Kanun Teklifleri
Sözlü Soru Önergeleri
Makalelerim
Genel Kurul Konuşmaları
Yazılı S.Ö.(Cevaplanan)
Meclis Araştırma Önergeleri
Yaz��l�� Soru ��nergeleri > E-beyannamede virüs tehlikesi hakkında
19/10/2010

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Maliye Bakanı Sayın Mehmet ŞİMŞEK tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını; Anayasa’nın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince saygılarımla talep ederim.


Yılmaz TANKUT
MHP Adana Milletvekili


Basında çıkan haberlerde T.C. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi tarafından vergi mükelleflerinin e-beyanname oluşturabilmesi için hazırlanan uygulamanın virüslü sahte örnekleri ortalıkta dolaşmaya başladığı belirtilmektedir. Bazı kullanıcıların bilgisayarları tarafından virüs olarak tanımlanan bu uygulamaların, e-beyanname uygulamasının popülerliğinden faydalanmak isteyen bilgisayar korsanları tarafından hayata geçirilen bir oltalama faaliyeti olduğu düşünülmektedir.


Bu bilgiler çerçevesinde;

1- Bakanlık olarak bu sorundan bilginiz var mıdır? Bu sahte uygulamanın engellenmesi konusunda hangi çalışmalar yapılmaktadır? Mükelleflerin bu konudan etkilenmemeleri için duyurular yapılmış mıdır?

2- Bu uygulamayı yapanlar hakkında bir araştırma yapılmış mıdır? İlgili birimlere suç duyurusunda bulunulmuş mudur?

3- Sahte e-beyanname uygulamasıyla kullanıcıların ne tür bilgilerinin ele geçirildiği konusunda hangi tespitler yapılmıştır? Bundan dolayı mağdur olan mükellefler bulunmakta mıdır?


,