ana_sayfa
FAALİYETLER
Yazılı Soru Önergeleri
Genel Kurul Soruları
Kanun Teklifleri
Sözlü Soru Önergeleri
Makalelerim
Genel Kurul Konuşmaları
Yazılı S.Ö.(Cevaplanan)
Meclis Araştırma Önergeleri
Yazılı Soru Önergeleri > Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) kartına yükleme hakkında
19/10/2010

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını; Anayasa’nın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince saygılarımla arz ederim.
Yılmaz TANKUT
MHP Adana Milletvekili

Birçok turnikede nakit kullanımının olmaması nedeniyle köprü ve otoyollardan geçişi sağlayan Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) kartına en düşük 50 liralık yükleme yapma zorunluluğu bazı vatandaşları sıkıntıya sokmaktadır.

Bu vatandaşlar arasında kamyoncular, tatil için seyahat edenler ve özellikle yurt dışından gelip de 1-2 kez geçiş yapacak olanlar bu geçişleri sağlayabilecek kartlara 50 lira yüklemeden köprüden geçememekte veya otoyolları kullanamamaktadır.

Köprüden geçiş 4 lira, otoyollarda ise en kısa süreli geçiş 1,5 liradan başlamaktadır. Yani bir sürücü, yaz tatiline çıktığı gün kısa süreli geçiş yapacağı otoyolu kullanmak için 50 lira ödemek zorunda bırakılmaktadır. Bu rakamın 5-10 lirası geçişlerde kullanıldığı dikkate alındığında geriye kalan 40-45 lira, bir daha tatile çıkacağı döneme kadar kartta kalarak, tüketicinin parasına uzun süreli ipotek konulmaktadır. Bu haksız duruma bize göre çözüm olarak, bir geçişlik imkan tanıyacak yüklemeler yapılabilmeli ya da satışlar olmalıdır. Bozuk paraya dönüşmemesi için 5-10 liralık yüklemeler yapılabilmelidir.


Bu bilgiler çerçevesinde;

1- Vatandaşların yaşadığı bu sorundan bilginiz var mıdır?

2- KGS kartları hangi firma tarafından hazırlanmaktadır? Bu basım için bir ihale açılmış mıdır? Açıldıysa bu ihaleye kimler katılmış ve hangi teklifler verilmiştir? Kart basım ihalesi her yıl açılmakta mıdır?

3- Bu sorunların çözülmesi ve vatandaşların daha düşük rakamlarla kartlarını doldurması sağlanabilir mi? Ayrıca kart dolumu yerine belli rakamlarda doldurulmuş kartların satışı yapılamaz mı?

4- Bazı belediyelerin kart maliyetini fiyatlara yansıtmadığı dikkate alınırsa söz konusu KGS kartlarından da, kart maliyetlerinin alınmaması konusuna yeni bir düzenleme yapılabilir mi?
,