ana_sayfa
FAALİYETLER
Yazılı Soru Önergeleri
Genel Kurul Soruları
Kanun Teklifleri
Sözlü Soru Önergeleri
Makalelerim
Genel Kurul Konuşmaları
Yazılı S.Ö.(Cevaplanan)
Meclis Araştırma Önergeleri
Yazılı Soru Önergeleri > ABD li 3M şirketinin Türkiye de rüşvet vermesi hakkında
20/10/2010

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını; Anayasa’nın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince saygılarımla arz ederim.

Yılmaz TANKUT
MHP Adana Milletvekili


Basında çıkan haberlerde, ABD’nin en önemli küresel şirketlerinden birisi olan 3M firması, şirket bünyelerinde bulunan Türkiye Temsilciliği’nin, Türkiye’de bazı kamu kuruluşlarına hizmet ve ürün satmak için rüşvet verip, haksız ihaleler aldığı, yolsuzluk ve usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla iç soruşturma başlattığı bildirilmektedir.

Amerikan Adalet Bakanlığı ve halka açık şirketleri denetleyen Güvenlik Denetleme Kuruluşu (Securities and Exchange Commission) isimli kuruma geçtiğimiz Ağustos ayında verilen faaliyet raporunda, 12 Kasım 2009 tarihinde şirketin Adalet Bakanlığı ve Güvenlik Denetleme Kuruluşu ile temasa geçerek, şirkete bağlı Türkiye temsilciliği hakkında ellerine geçen raporlar doğrultusunda, Türk hükümetine bağlı kuruluşlara mal ve hizmet satmak için ihaleye fesat karıştırdığı, rüşvet verdiği, yolsuzluk ve usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle dahili soruşturma başlattıklarını açıklamışlardır.

Raporda Hükümete bağlı hangi kuruluşa rüşvet verildiği veya hangi ihaleye fesat karıştırıldığına ilişkin bilgiye yer verilmediği ve bunun soruşturma sonucu ortaya çıkmasının beklendiği söylenmektedir. Ancak suçlamalar konusunda ciddi belge ve deliller oluşunca firmanın iddiaları araştırmak için bir komisyon kurduğu belirtilmektedir.


Bu bilgiler çerçevesinde;

1- Bu rapor ve rüşvet iddiaları hakkında bilginiz var mıdır?

2- Bu rüşvet iddialarının araştırılması için ABD kurumları tarafından Türk Hükümetinden bilgi ve belge istenmiş midir?

3- Rüşvet aldığı iddia edilen kurumlar hangileridir? Bu kurumların ilgili yöneticileri hakkında herhangi bir soruşturma açılmış ve suç duyurusunda bulunulmuş mudur?

4- İddia edilen rüşvet miktarı kurumlar ve yıllar bazında ne kadardır?

,