ana_sayfa
FAALİYETLER
Yazılı Soru Önergeleri
Genel Kurul Soruları
Kanun Teklifleri
Sözlü Soru Önergeleri
Makalelerim
Genel Kurul Konuşmaları
Yazılı S.Ö.(Cevaplanan)
Meclis Araştırma Önergeleri
Makalelerim > Bölge ve Ülke Gerçekleri

HAFTA ORTASI

Bölge ve Ülke Gerçekleri

Geçtiğimiz iki hafta süresince MHP Adana İl Teşkilatı olarak merkez ilçelerimiz hariç diğer bütün ilçelerimize bir dizi ziyaret gerçekleştirdik. Ceyhan’dan başlayarak Pozantı’da bitirdiğimiz bu teşkilat gezileri esnasında oradaki belde ve köy sakinlerimizle görüşme ve sohbet etme imkânını da yakaladık. Siyasetin zor, çetin ve zahmetli bir hizmet aracı olması bir yana; gezdiğimiz ve temas kurduğumuz bölge insanlarımızın özellikle de son üç yıldır içerisine düştükleri durum ve sıkıntılarını bu sütunlardan kelimelerle anlatabilmemiz ne yazık ki mümkün değildir.

Gerek Aladağ’da, gerek Saimbeyli’de gerekse de diğer ilçelerimizin merkez ve köylerinde yaşayan vatandaşlarımızın hepsinin ortak sıkıntısı; elleri ve bedenleri ile bütün bir yıl didinerek döktükleri alın terlerinin karşılığını alamayarak büyük bir ekonomik açmazın içerisine düşmeleridir. Ürünlerinin para etmemesi, coğrafi şartlara dayanaklı olduğu için beslemek zorunda bulundukları keçi ve benzeri hayvanların yetiştirilmelerinin yasaklanması, yollarının bozukluğu ve yetersizliği hemen hepsinin ortaklaşa ifade ettikleri sorunlardır. Hükümetin birtakım yasakları ortaya koyarken köylünün ve yetiştiricinin ne yapacağını belirtmemesini ve alternatif çözüm geliştirmemesini şiddetle ve büyük bir kızgınlıkla eleştirmektedirler. Pozantı ilçemizde ise benzer sıkıntıların yanı sıra özellikle Akçatekir’deki tapu iptal davaları, yirmi, otuz hatta 50 yıldır orada ikamet eden ve daha önce devlet tarafından kendilerine verilen tapuların iptal edilerek üstüne üstlük bir de mahkeme masraflarının kendilerinden alınmak istenmesi karşısında, yayla ve köy sakinleri adeta burunlarından solumaktadırlar.

Bu gezilerimiz neticesinde Adana Tarımı’nın kalbi olarak ifade edebileceğimiz ilçe ve köylerimizin özellikle son iki yıldan beri AKP iktidarından tamamen ümitlerini kestiklerini ve AKP’yi destekledikleri için büyük bir pişmanlık duyduklarını söyleyebiliriz. Ancak bütün bu sıkıntılara rağmen üreticimizin, köylümüzün içerisinde bulunduğu bu vahim tablo karşısında bile, devletine bağlılığını ve ülkesine olan sevdasını büyük bir memnuniyetle tespit etmiş bulunmaktayız. Gerçekten de bugün Türkiye’nin hem içerden hem de dışardan çok tehlikeli ve sinsi bir kuşatma altında bulunduğunu, topraklarımızın parsel parsel satıldığını, milli birliğimizin ve ülke bütünlüğümüzün çok ciddi tehditlerle karşı karşıya olduğunu, bırakın ilçe merkezlerini, köylerdeki insanlarımız bile çok şuurlu bir şekilde dile getirmektedirler.

MHP İl Teşkilatı olarak bizim için çok verimli olduğuna inandığımız bu geziler esnasında hem bölge hem de ülke ölçeğinde meydana gelen tehlikeli ve kritik gelişmeleri bilgimiz çerçevesinde ortaya koymaya çalıştık. Türk Milliyetçileri olarak davamızın Türk Milletinin varlığını yüceltmek ve ebediyen devam ettirmek olduğunu, bizleri misafir edenlerle paylaştık. Ve bugün mücadelemizin bir parti mücadelesi olmanın çok ötesinde bir var olma mücadelesi olduğunu ifade etmeye çalıştık. Türkiye ve Türk Milleti’nin daha fazla örselenip, yıpratılmadan kendi milli ve manevi değerlerine samimi bir şekilde sahip çıkarak ebediyete kadar sürüp gitmesi lazım geldiğini hep birlikte telaffuz ettik. Ancak ebed-müddet var olmanın, olmazsa olmaz şartının da, bugün bir karabasan gibi üzerimize çökmüş olan gayri milli AKP zihniyetinin tasfiye edilmesiyle mümkün olacağını anlatmaya çalıştık. Milliyetçi Hareketin ve onun Lideri Sayın Bahçeli’nin 57.Hükümette yaptıklarını, özellikle bölge tarımı açısından gelmiş geçmiş en iyi dönemin o dönem olduğunu hep birlikte paylaştık. Türkiye’nin tüm değerlerinin tahrip edildiğini, aldatma ve kandırmanın sözde Müslümanlar tarafından fütursuzca yapıldığını, sosyal dokumuzun şusun busun diye parçalandığını ve Türkiye üzerinde hesabı olanların her gün kötü senaryolarla AKP’nin taşeronluğunda Türkiye’nin geleceğini karartmaya çalıştığını dilimizin döndüğünce söyledik.

Netice olarak bu gezimiz insanlarımızın ızdırap ve sıkıntılarını bizzat kendi ağızlarından dinleyerek doğru tespitler yapmamıza katkıda bulundu. Bölge insanımızın en zor şartlarda bile kendi değer ve milli benliğini muhafaza ettiğini bir kez daha ortaya çıkardı. Ve bugün bizleri yönetmekte olan sözde AKP iktidarını tasfiye ederek, 60.Hükümet için tercihini kendi değerleriyle örtüşen MHP lehine kullanacağını gösterdi.


12–07–2006

Yılmaz TANKUT

ytankut@keynet.com.tr

ytankut@mhp-adana.org.tr

,