ana_sayfa
FAALİYETLER
Yazılı Soru Önergeleri
Genel Kurul Soruları
Kanun Teklifleri
Sözlü Soru Önergeleri
Makalelerim
Genel Kurul Konuşmaları
Yazılı S.Ö.(Cevaplanan)
Meclis Araştırma Önergeleri
Yazılı Soru Önergeleri > Ölen hastadan para talebi hakkında
20/12/2010

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını; Anayasa’nın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince saygılarımla talep ederim.
Yılmaz TANKUT
MHP Adana Milletvekili

Mersin´in Silifke ilçesinde SSK güvencesi de olan Bekir ve Ayşe Atar çiftinin iki gün yaşadıktan sonra ölen bebekleri için Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nin 5 bin 988 liralık icra gönderdiği bilgileri basında yer almıştır.

Basında çıkan haberlerde şu bilgilere yer verilmektedir:
“2008´in Nisan ayında sorunlu hamilelik süreci geçiren Ayşe Atar (27) eşi Bekir Atar (34) ve kayınvalidesi Ümmü Atar (55) ile birlikte Balcalı Hastanesine geldi. Burada doktoru tarafından kadın doğum servisine yatırılan Ayşe Atar´a çeşitli tetkikler yapıldı. 15 gün hastanede tedavi gören Ayşe Atar doğum yaparak bir kız çocuğu dünyaya getirdi.

Doğumdan sonra kendisine çıkış verildiğini ancak bebeğin iki gün hastanede yatacağını kendisine söylediler. Adana´da bir akrabasının yanında kalan Ayşe Atar´a telefon edilerek iki gün hastanede tedavi gören bebeğinin öldüğünü söylediler. Bunun üzerine Atar ailesi henüz isim koyulmayan bebeği hastane morgundan çıkartabilmek için bebeğine "Gülnur" ismini koyup morgdan alarak Silifke´de toprağa verdi. Aradan bir yıl geçtikten sonra bebeğinin iki günlük hastane masrafları için Atar ailesine 3 bin 303 lirası ana para olmak üzere 5 bin 988 TL icra gönderildi”

Acılı anne ise “Bu parayı nasıl bulur öderiz. Başbakanımız kimse hastanelerde rehin kalmayacak, gerekirse vatandaşın borcunu devlet ödeyecek demişti. Devlet büyüklerimizden yardım bekliyoruz. Bizim bu parayı ödeyecek durumumuz yok" dedi.

Bu bilgiler çerçevesinde;

1- Basında çıkan haberlerdeki iddialar doğru mudur?

2- Doğru ise, bu uygulama sosyal devlet ilkesine ve ilgili kanunlara, yönetmeliklere uygun mudur?

3- Uygun değilse, soruşturma açılması düşünülmekte midir?

4- Bu gibi olaylar sıkça meydana gelmektedir, dolayısıyla bundan sonra benzer olayların yaşanmaması için önlem alınması düşünülmekte midir?
,