ana_sayfa
FAALİYETLER
Yazılı Soru Önergeleri
Genel Kurul Soruları
Kanun Teklifleri
Sözlü Soru Önergeleri
Makalelerim
Genel Kurul Konuşmaları
Yazılı S.Ö.(Cevaplanan)
Meclis Araştırma Önergeleri
Yaz��l�� Soru ��nergeleri > Cep telefonlarına SMS yoluyla _indirim ve hediye_ vaatleri dolandırıcılığı hakkında
29/12/2010

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Nihat Ergün tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını; Anayasa’nın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince saygılarımla talep ederim.


Yılmaz TANKUT
MHP Adana Milletvekili

Geçtiğimiz günlerde basında çıkan haberlerde, Sanayi ve Ticaret Bakanlığının, son dönemde cep telefonlarına “Tebrikler hediye kol saati kazandınız”, “Elektrik faturanızda yüzde 40’a varan indirimden yararlanın” ve benzeri vaatleri içeren SMS’ler göndererek, vatandaşları dolandırmaya çalışan şirketleri yakın takibe aldığı bildirilmiştir.

Sanayi ve Ticaret Bakanı olarak beyanatınızda, “Bana da bu tür mesajlar geldi. Ben de rahatsız oldum ve gerekli takibin yapılması için ilgili arkadaşlara ilettim” dediğiniz ve şikayetler üzerine harekete geçen Reklam Kurulunun, yaptığı incelemede SMS yoluyla gönderilen vaatlerin gerçeği yansıtmadığını ortaya çıkardığı görülmüştür.


Bu bilgiler çerçevesinde;

1- Bu konuda Bakanlığınız ve ilgili kurumlarınıza yapılmış yıllar itibari ile kaç şikayet vardır?

2- Vatandaşlar tarafında yapılan “Bakanlara denk gelmese böyle şeyler karşısında kimsenin kılını kıpırdatacağı yok zaten, TV’lere bile çıktı bu olay, Bakanın yeni mi haberdar olmuş” veya “Demek ki neymiş; bu tür dolandırıcıların enselerine yapışılması için mutlaka bir Bakana denk gelmeleri gerekiyormuş “ şeklindeki haklı eleştirileri nasıl cevap verilecektir?

3- Ayrıca son günlerde reklamlarda "xxxxx" nolu telefonu arayın, ev, para, araba kazanın şeklinde Milli Piyango kontrolünde olduğu iddia edilen bu numaraları arayanları “az kaldı kazanacaksınız” diye boyuna telefon etmesinin istenilmesi ve bir kerelik arama değil ay boyunca telefon edilmesinin istenilmesi bir vurgun değil midir?


,