ana_sayfa
FAALİYETLER
Yazılı Soru Önergeleri
Genel Kurul Soruları
Kanun Teklifleri
Sözlü Soru Önergeleri
Makalelerim
Genel Kurul Konuşmaları
Yazılı S.Ö.(Cevaplanan)
Meclis Araştırma Önergeleri
Yazılı Soru Önergeleri > Şeker hastalarını öldüren ilaçlar hakkında
11/01/2011

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Sayın Recep Akdağ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını; Anayasa’nın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince saygılarımla talep ederim.

Yılmaz TANKUT
MHP Adana Milletvekili

03.01.2011 tarihli France Soir gazetesi şeker hastalarının ölümüne sebep olan Le Mediator isimli ilacın zararlı etkisini Fransa Sosyal Sigortalar Kurumunun 10 yıldan beri bildiğini iddia etmiştir.

Le Mediator isimli ilacın, 1976 yılında Fransa’da piyasaya sürüldüğü ve 2009 yılı Kasım ayında ise piyasadan çekildiği belirtilmektedir. Fransa’da bu ilacı 5 milyon kişinin kullandığı ve 500 ile 2000 arasındaki kişinin bu ilaç sebebiyle hayatlarını kaybettikleri açıklanmıştır.

Amerika’da, bu ilacın kalp kriziyle ölüme sebep olduğunun tespit edilmesi üzerine 1997 yılında yasaklandığı, İspanya’nın ise bu ilacı piyasadan 2003 yılında çektiği belirtilmektedir.


Bu bilgiler çerçevesinde;

1- Ülkemizde bu ilaç veya bu ilaçla aynı etken maddesini kullanan başka isimde bir ilaç bulunmakta mıdır?

2- Ülkemizde şeker hastalarının kullandığı diğer ilaçların zararları konusunda bir araştırma yapılmış mıdır? Yapıldı ise hangi sonuçlara ulaşılmıştır?

3- Ülkemizde diğer hastalıklarla da ilgili olarak benzer ilaç kullanımlarından dolayı meydana gelen ölüm vakaları var mıdır? Bu konuda bir araştırma yapılmış mıdır? Yapılmış ise hangi sonuçlara ulaşılmıştır?
,