ana_sayfa
FAALİYETLER
Yazılı Soru Önergeleri
Genel Kurul Soruları
Kanun Teklifleri
Sözlü Soru Önergeleri
Makalelerim
Genel Kurul Konuşmaları
Yazılı S.Ö.(Cevaplanan)
Meclis Araştırma Önergeleri
Yaz����l���� Soru �����nergeleri > Cezaevlerinde İnternet kullanımı hakkında
11/01/2011

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını; Anayasa’nın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince saygılarımla talep ederim.
Yılmaz TANKUT
MHP Adana Milletvekili

Geçtiğimiz günlerde basın ve yayın organlarında, CMK’nın 102. maddesinden yararlanarak tahliye olan Hizbullah sanıklarının cezaevinde internet kullandığı, “eğitim amaçlı siteler dışında sitelere ve sohbet odalarına girdiği” yönünde haberler çıkmıştır.

Tahliye edilen Hizbullah sanıklarının Diyarbakır Cezaevinde, MSN ile haberleştikleri Skype sistemiyle görüntülü konuştuklarının ortaya çıktığı belirtilmiştir. Ancak Adalet Bakanlığı, tutukluların sadece kayıtlı olduğu okula ait internet sitesiyle sınırlı olarak internete girdiklerini belirtmiştir.

Yaklaşık 4 ay önce cezaevi yönetiminin konuyla ilgili bir heyet oluşturduğu ve hazırladığı raporu Adalet Bakanlığı’na gönderdiği bildirilmektedir. Cezaevi yönetimi tarafından oluşturulan heyet, Hizbullah sanıklarının, cezaevi yönetiminin ve bazı resmi kurumların bilgisayarlarına girerek evrak topladıkları, görüntülü ve sesli görüşmeler yaptıkları, iki server arasında bağlantı kurdukları, değişik resmi kurumların evraklarını ele geçirdikleri, kripto cihazları ile ilgili araştırma yaptıkları ve gizledikleri dosyalarda bazı krokilerin bulunduğunun tespit edildiği ifade edilmiştir.


Bu bilgiler çerçevesinde;

1- Cezaevinde mahkûmlara internet imkânı verildiği konusunda daha önceden bilginiz var mıdır?

2- Bilgisayarlarda hangi filtre yazılımı kullanılmaktadır? Savcılık yetkililerinin belirttiği “öğrenim kurumlarının internet siteleri dışında bağlantı erişimine kapatıldığı” işlemi nasıl ve hangi yazılım ile yapılmaktadır? Bunların günlük kontrolleri kimler tarafından yapılmaktadır? Bu kontroller nasıl kayıt altına alınmaktadır?

3- Cezaevlerinde üniversitede eğitim amacıyla bilgisayara ve internete izin verilmesinin yasal dayanağı nedir?

4- Kaç cezaevinde üniversitede eğitim amacıyla bilgisayara ve internete izin verilmektedir? Bu cezaevleri hangileridir? Bebek katili olan bölücü başının yattığı cezaevinde de bu uygulama var mıdır?

5- İsteyen her mahkûm üniversitede eğitim amacıyla üniversitelere başvurduğu zaman bilgisayara ve internete izin verilmekte midir? Örneğin bölücü başı da uzaktan eğitim veren bir üniversiteye kayıt yaptırabilirse, ona da bu izin verilecek midir?

6- Bu bilgisayarların internet erişimi hangi şirket tarafından sağlanmaktadır?

7- Kullanılan bilgisayarların özellikleri (işlemci, hard disk kapasitesi, ana kart özellikleri, network bağlantıları, vs.) nedir?

8- Cezaevinde idari amaçlı kullanılan bilgisayarların ve network sisteminin özellikleri nedir?

,