ana_sayfa
FAALİYETLER
Yazılı Soru Önergeleri
Genel Kurul Soruları
Kanun Teklifleri
Sözlü Soru Önergeleri
Makalelerim
Genel Kurul Konuşmaları
Yazılı S.Ö.(Cevaplanan)
Meclis Araştırma Önergeleri
Yazılı Soru Önergeleri > Adanaspor maçının TRT6 da yayınlanması hakkında
26/01/2011

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Bülent Arınç tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını; Anayasa’nın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince saygılarımla talep ederim.

Yılmaz TANKUT
MHP Adana Milletvekili

Seçim bölgem olan Adana’da faaliyet gösteren ve Bank Asya 1. Ligde mücadele eden Adanaspor Kulübünün 31 Ocak 2011 tarihinde Adana 5 Ocak Stadı’nda Kartalspor ile yapacağı maçın sadece TRT6’de yayınlanacağı öğrenilmiştir.

Bu uygulamanın mantığı anlaşılabilmiş değildir. Hemşehrilerimiz haklı olarak tepki göstermektedirler ve “Neden sadece TRT 6” diye sorarlarken "Biri İstanbul diğeri güneyin takımı olan bu iki takımın mücadelesini TRT6'nın dışında bir kanalda yayınlanmayacak olmasını anlamakta güçlük çekiyoruz. Büyük Adanaspor taraftarı dünyanın her yerinde var. TRT6'nın yayınlayacağı anlatım dilini her iki takım taraftarlarının da anlamayacağından dolayı bu maçın TRT6'nın dışında TRT yönetiminden başka bir kanalda da verilmesini istiyoruz" demektedirler.

Bu uygulamanın makul ve mantıklı bir yanı olmadığı kanaatindeyim. Ülkemizi etnik kimliklere bölme projesi olan iki dil projelerine istinaden hayata geçirdiğiniz TRT6’yı şimdi de, 72 milyon nüfusun tamamına mı izletmek amacındasınız? Bu anlayışı kabul etmemiz mümkün değildir.

Bu hususlar çerçevesinde;

1- Biri Adana biri de İstanbul’da faaliyet gösteren iki spor kulübünün yapacakları maçın neden sadece TRT6’da yayınlanması kararlaştırılmıştır?

2- Bu kararın haklı ve makul, mantıklı bir gerekçesi var mıdır?

3- Bu karar hakkında bilginiz var mıdır?

4- Varsa neden ve hangi gerekçeyle izin verilmiştir?

5- Yoksa anılan maçın TRT6 dışında da yayınlanması hususunda talimatınız olacak mıdır?


,,