ana_sayfa
FAALİYETLER
Yazılı Soru Önergeleri
Genel Kurul Soruları
Kanun Teklifleri
Sözlü Soru Önergeleri
Makalelerim
Genel Kurul Konuşmaları
Yazılı S.Ö.(Cevaplanan)
Meclis Araştırma Önergeleri
Yazılı Soru Önergeleri > TOKİ Sofulu 1. Bölge hakkında
15/03/2011

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını; Anayasa’nın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince saygılarımla talep ederim.
Yılmaz TANKUT
MHP Adana Milletvekili

Başbakanlığa bağlı Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) birçok yerde uyguladığı konut projeleriyle ilgili önemli sorunların devam ettiği gözleniyor.

Adana’da iki yıl önce teslim edilen Sofulu 1. Bölge 784 TOKİ Konutlarında oturan binlerce vatandaşımızın gerek konutlarla ilgili gerekse çevre düzenlemesi ve sosyal tesislerle ilgili ciddi sorunları bulunmaktadır.

Tarafımıza aktarılan bilgilere göre, anılan yerde alış veriş merkezi bulunmuyor. Konut sakinlerinden bazı girişimci vatandaşlarımızca kurulan derme çatma büfe türü mini marketlerin ise ilgili belediye tarafından yıkıldığı ve şu an ekmek ihtiyaçlarını dahi uzak yerlerden temin etmek zorunda kaldıkları ifade ediliyor. Yine spor tesisinin olmaması önemli sorunlar arasında yer alıyor. Siteler arası yolların toprak olması yüzünden de yağışlı havalarda sıkıntılar yaşanıyor.

Diğer taraftan konutlardaki fayansların kırıldığı, çocukların ayaklarını kestiği, duvar boyalarının döküldüğü, çatıların aktığı ve tamir için yapılan izolasyonun bozulmaması için üzerine güneş enerjisi kurulmaması şartının getirildiği, bunun da konut sakinlerini mağdur ettiği, pencerelerin su aldığı, PVC’den yapılan balkon kapılarının kapanmadığı, bina giriş kapılarının işlevini yitirdiği de iletilen şikâyetler arasındadır.

Sorunlarla ilgili TOKİ’ye müracaat edildiği, kendilerine verilen cevapta “Müşavir firmaya iletildi” bilgisinin verildiğini de belirten vatandaşlarımız “Ancak karşımızda bizimle ilgilenecek müşavir firma bulamıyoruz” demektedirler.

Netice itibarıyla, Adana Sofulu 1. Bölge 784 TOKİ Konutlarında uzunca süredir yaşanan sorunların bir an önce çözümü gerektiği kanaatindeyim. Burada yaşayan vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin ivedilikle giderilmesi gerekmektedir.


Bu bilgiler çerçevesinde;

1- Anılan bölgedeki konutlarda yaşayan vatandaşlarımızın dile getirdiği sorunlardan bilginiz var mıdır?

2- TOKİ ile ilgili birçok yerde benzer ya da hemen hemen aynı sorunlar devam ettiğine göre, sıkıntının kaynağı nedir?

3- TOKİ ihale düzenlerken, yüklenici firmalarla yapılan sözleşme şartları, çağdaş yaşam şartlarını karşılamamakta mıdır, yoksa yüklenici firmalar mı işi eksik yapmaktadır?

4- Şayet TOKİ gerekli standart ve şartları sözleşmeye koymakta ise, bir iki yılda evlerin kifayetsiz hale gelmesine bakılacak olursa, yüklenici firmaların projeyi eksik tamamladığı, standartlara uymadığı sonucunun mu çıkarılması gerekiyor?

5- Alt gelir grubuna yönelik satılan konutlarda anılan sorun ve sıkıntıların devamlı zuhur etmesinin özel bir sebebi var mıdır?

6- Anılan sorunların çözümü hususunda bir girişiminiz olacak mıdır ve bu sorunlar ne zaman sona erecektir?


,