ana_sayfa
FAALİYETLER
Yazılı Soru Önergeleri
Genel Kurul Soruları
Kanun Teklifleri
Sözlü Soru Önergeleri
Makalelerim
Genel Kurul Konuşmaları
Yazılı S.Ö.(Cevaplanan)
Meclis Araştırma Önergeleri
Yazılı Soru Önergeleri > Okulların isim hakkının satılması uygulamasına ilişkin

Yazılı Soru Önergesinin Metni

16/09/2008

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Hüseyin ÇELİK tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını; Anayasa’nın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince saygılarımla arz ederim.

Yılmaz TANKUT
MHP Adana Milletvekili
Adana'da, bulunduğu mahalle, cadde ya da sokak adlarıyla anılan okulların isimlerinin isteyen kişi ya da kuruluşlara satılarak, elde edilecek gelirin eğitim ihtiyaçlarını karşılamada kullanılması için çalışma başlatıldığı bildirilmiştir. Adana İl Milli Eğitim Müdürü, okullara kendi adlarını vermek isteyen hayırseverlerin isim hakkı için başvuruda bulunabileceklerini belirtmiştir. Bu çalışmaya göre, Turgut Özal Bulvarı'ndaki Kurttepe Anadolu Lisesi 1.700.000 YTL ile bedeli en yüksek okullar arasında yer almaktadır.

Adana İl Milli Eğitim Müdürü her okulun isim hakkı bedeli, okulun öğrenci kapasitesi, derslik sayısı ve bulunduğu semte göre değişeceğini belirtmiştir. İl Milli Eğitim Müdürü satışın gerekçesini ise artan nüfus ve ihtiyaç duyulan teknolojik yatırımlar olarak göstermiştir.


Bu bilgiler çerçevesinde;
1- Bu uygulama Bakanlığınızın talimatları sonucunda mı yapılmaktadır? Yoksa her İl Milli Eğitim Müdürlüğünün kendi insiyatifinde midir?

2- İsim verme kriterleri nasıl belirlenmiştir? Bu konuda Bakanlığınızın bir tasarrufu var mıdır? Yoksa her İl Milli Eğitim Müdürlüğü bu kriterleri kendisi mi belirleyecektir?

3- Bir uyuşturucu kaçakcısı veya kara para aklayan bir şahıs isim hakkını satın aldıktan sonra suçu mahkeme ile sabitlenirse, ismi geri alacakmısınız, tahsil ettiğiniz para konusunda ne yapacaksınız?

4- Bu aya kadar ülkemizde kaç okul adı satılmıştır ve hangi fiyattan satılarak ne kadar bir tahsilat yapılmıştır?

5- Eğer bir tahsilat yapıldı ise bu paralar ile hangi okullar yapılmıştır?

,