ana_sayfa
FAALİYETLER
Yazılı Soru Önergeleri
Genel Kurul Soruları
Kanun Teklifleri
Sözlü Soru Önergeleri
Makalelerim
Genel Kurul Konuşmaları
Yazılı S.Ö.(Cevaplanan)
Meclis Araştırma Önergeleri
Yazılı Soru Önergeleri > Belediyelerin verdiği öğrenci burslarına ilişkin

Yazılı Soru Önergesinin Metni


06/10/2008


TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA


Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını; Anayasa’nın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince saygılarımla arz ederim.

Yılmaz TANKUT
MHP Adana Milletvekili

Üniversitelerin açıldığı bu günlerde gündem de olan ve geçtiğimiz aylarda ve önceki yıllarda basında çıkan haberlerde Belediyelerin ve özellikle Büyükşehir Belediyelerinin başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan üniversite öğrencilerine yaşamı kolaylaştırmak için her yıl verdiği ayda 100-250 YTL’lik bursları, sahte belgelerle hayali öğrenciler yaratıp hortumlayan şebekelerin olduğundan bahsedilmektedir.

Daha öncede 30.04.2008 tarih ve 7/3362 esas nolu yazılı soru önergesi ile Sayın İçişleri Bakanına sorduğum ancak cevabını alamadığım bu konu ile ilgili olarak; geçtiğimiz aylarda çıkan haberlerde belediyenin burs başvuru formlarının incelendiği, çok sayıda kişinin sahte belgelerle defalarca burs aldığını ve bursun miktarının 5 milyon YTL’yi bulduğundan bahsedilmektedir. Ayrıca bir kişinin sahte kimlik bilgileriyle belediyeden sadece kendi adına 41 kez, başka birisinin ise 212 farklı burs kaydı üzerinden burs aldığı tespit edildiğinden bahsedilmektedir.

Ayrıca bu usulsüzlükler hakkında tarafımıza gelen bir mektupta “bal tutan parmağını yalar atasözüne aynen uyuyor. inanın bana 2 çocuğum üniversitede okuyor ama burs alamadım. bir gün halk otobüsünün arka koltuğunda 2 gençle birlikte oturuyorum. gençlerden biri diğerine burs alma sözü veriyor, çünkü dayım bakıyor bu işe, garanti diyor, bizim dayımız olmadı, bu gidişle olamayacak da. heryerde partizanlık almış başını gidiyor. “ görüşlerinde bulunan vatandaşın ülkesine, devletine ve özellikle belediyelere olan güveninin sarsıldığı bir gerçektir.


Bu hususlar çerçevesinde;

1- Burs verilmesi konusunda tüm belediyelerin uyacakları bir kanun veya yönetmenlik var mıdır? Yoksa her belediye kendine göre işlem mi yapmaktadır.

2- Eğer bir kanun veya yönetmenlik yoksa tüm belediyelerin üzerinde anlaştığı, mantıklı, objektif kriterleri içeren tarafsız ve hakkaniyetli bir çalışma yapacakmısınız?

3- Belediyeler ve özellikle Büyükşehir Belediyeleri son 6 yılda hangi niteliklerdeki kaç öğrenciye toplam ne kadar burs parası ödemiştir.

4- Her işlemde TC kimlik numarasının kullanıldığı bir dönemde nasıl oluyorda bir kişi 41 veya 212 kez burs alabilmektedir. Bu numarayı kontrol eden bir mekanizma veya bilgisayar yazılımı bulunmamakta mıdır?

5- Bu usulsüz burs ödemeleri geri alınabilmişmidir veya bu konudan görevli memurlar ceza almışlar mıdır?

6- Bu usulsüzlükler için ilgili Belediye Başkanları ve diğer yöneticileri hakkında soruşturma açtırdınız mı?

,