ana_sayfa
FAALİYETLER
Yazılı Soru Önergeleri
Genel Kurul Soruları
Kanun Teklifleri
Sözlü Soru Önergeleri
Makalelerim
Genel Kurul Konuşmaları
Yazılı S.Ö.(Cevaplanan)
Meclis Araştırma Önergeleri
Yazılı Soru Önergeleri > Seyhan Belediyesinde görevli bir kişi hakkındaki iddialara ilişkin

Yazılı Soru Önergesinin Metni


13/03/2009

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Sayın Beşir Atalay tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını; Anayasa’nın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince saygılarımla talep ederim.

Yılmaz TANKUT
MHP Adana Milletvekili

Son günlerde Adana basınında çıkan haberlerde, rüşvet almak iddiasından hapse giren ve emekli olan birinin Adana Seyhan Belediyesi Sosyal İşler Yardım Müdürlüğü görevine getirildiğine dair iddialar bulunmaktadır.

Basında çıkan iddialara göre; Mersin Mahalli İdareler Müdürü ve aynı zamanda Köylere Hizmet Götürme Birliği Sekreteri olan Ziya Erdoğan, Mersin’e bağlı Kayrakkeşli köyündeki ilköğretim okulunun tamiri için 4.000 TL yardım isteyen Muhtar Hayrettin Gökçe’den 325 TL milyon lira rüşvet talep ettiği, Muhtarın durumu savcılığa bildirmesi sonucu Savcılık talimatıyla muhtarın, Ziya Erdoğan’la pazarlık yaptığı ve 200 TL’ye anlaştığı ve sonrasında yine Savcılık talimatıyla polisin operasyon düzenleyerek daha önceden seri numaraları alınmış paraları alınırken suçüstü yapıldığı belirtilmektedir.

Zanlı Erdoğan hakkında 31.12.2004 gün ve 2004/781 sayılı iddianame ile ceza mahkemesinde dava açıldığı, tutuklanıp hapse girdiği bilgilerinin yer aldığı iddialarda, Erdoğan’ın hapiste iken emeklilik talebinde bulunduğu, bu talebinin kabul edildiği, daha sonra ise, işleyen hukuki dava sürecinde Erdoğan’ın “Rüşvet almaktan” değil, görevi kötüye kullanmaktan” suçlu bulunduğu, görüntü ve ses kayıtlarının ise “anlaşılır olmadığı” ve tahliye edildiği, sanık Erdoğan’ın bu sefer görevine dönmek için 13 Eylül 2005 tarihinde Mersin Valililiği’ne başvurduğu ancak bu talebinin reddedildiği kaydedilmektedir.

Bunun üzerine Ziya Erdoğan’ın emeklilik iptali talebini Seyhan Belediyesi üzerinden yinelediği ve bu talebin kabul edildiği ve Mersin Valililiği’nin görevi dönmesine izin vermediği Ziya Erdoğan’ın 26.3.2007 tarihinde Seyhan Belediyesi’nde Sosyal Yardım İşler Müdürlüğü görevine atandığı bilgileri yer almaktadır. Yine aynı kişinin 13.10.2008 tarihinde de belediyeden ayrılarak Adana Valiliği İl Mahalli İdareler Müdürlüğü görevine atandığı ve halen aynı görevinde bulunduğu bildirilmektedir.


Bu hususlar çerçevesinde;

1- Adı geçen Ziya Erdoğan’ın önce rüşvet almaktan sonra görevi kötüye kullanmaktan suçlu bulunduğu konusunda bilginiz var mıdır?

2- Bu kişinin emeklilik talebinden ve bu talebinin kabul edildiğinden bilginiz var mıdır? Bu istemin kabul edilmesi hukuka ve mevzuatlara uygun mudur?

3- Ziya Erdoğan’ın göreve dönme ve emekliliğinin iptali konusundaki talebinin Mersin Valiliği’nce kabul edilmemesinin gerekçeleri nelerdir?

4- Ziya Erdoğan’ın, Seyhan Belediyesi’ne gelişine/girişine hangi hukuk ve mevzuat cevaz vermiştir?

5- Ziya Erdoğan’ın Seyhan Belediyesi üzerinden emekliliğinin iptali talebi ve bu talebin kabul edilmesi hukuka ve mevzuata uygun mudur?

6- Bu talepten ve bu talebin kabul edilmesinden bilginiz var mıdır?

7- Seyhan Belediyesi’nin, Ziya Erdoğan’ın bütün sicil dosyalarını Bakanlığınıza eksiksiz olarak gönderildiği konusundaki endişeleri nasıl gidereceksiniz?

8- Yüz kızartıcı bir suçtan tutuklanıp sonra görevi kötüye kullanmaktan hapis yatan birinin, Seyhan Belediyesi’nde Sosyal Yardım İşler Müdürlüğü görevine getirilmesini doğru buluyor musunuz?

9- Bu tür suçlara karışan herkesin; tarafsız, adil ve eşit yardım dağıtmakta en çok hassasiyet gerektiren bir birimde görevlendirilmesi mümkün müdür?

10- Bakanlığınız uhdesinde iki devlet kurumundan birinin, göreve dönmesinde ‘sakınca’ gördüğü kişi için, diğerinin mahsur görmemesi gibi büyük bir çelişkiyi nasıl izah edeceksiniz?


,,