ana_sayfa
FAALİYETLER
Yazılı Soru Önergeleri
Genel Kurul Soruları
Kanun Teklifleri
Sözlü Soru Önergeleri
Makalelerim
Genel Kurul Konuşmaları
Yazılı S.Ö.(Cevaplanan)
Meclis Araştırma Önergeleri
Yazılı Soru Önergeleri > Adana-Mersin treninin Tarsus'daki duraklamalarına ilişkin

Yazılı Soru Önergesinin Metni

10/06/2009

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Ulaştırma Bakanı Sayın BİNALİ YILDIRIM tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını; Anayasa’nın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince saygılarımla talep ederim.

Yılmaz TANKUT
MHP Adana Milletvekili
Yaklaşık iki haftadır yolcu trenleriyle ilgili Adana-Mersin arasındaki güzergahta yapılan bir uygulama Tarsuslu hemşehrilerimizi ve bu ilçede çalışan vatandaşlarımızı mağdur etmektedir.

Edinilen bilgilere göre 27 Mayıs’tan itibaren başlatılan uygulama kapsamında, Adana’dan Mersin’e giden yolcu trenlerinin sabah saat 10.30 ile 16.00 arasında, Mersin’den Adana’ya giden yolcu trenlerinin ise sabah saat 09.00 ile 16.30 saatleri arasında Tarsus ilçesindeki duruş sayısı yüzde 50 azaltılmıştır.

Buna göre Adana’dan Mersin’e giden ve kalkış saatleri 10.30, 12.00, 13.30, 15.00, 16.00 olan trenler bu saatlerde ilçede durmamaktadır. Mersin’den Adana’ya seyreden ve kalkış saatleri 09.00, 10.30, 12.00, 13.30, 15.00, 16.10 olan trenler yine Tarsus’ta durmamaktadır.

Bu durumda Adana ve Mersin’de çalışıp Tarsus’ta ikamet eden, yada adı geçen illerde ikamet edip Tarsus’ta çalışan vatandaşlarımız belirtilen saatlerin dışındaki trenleri beklemek zorundadır. Bu uygulama doğal olarak yolcuların birikmesine ve izdihama sebep olmaktadır.

Tarsus 250 bin nüfusuyla Türkiye’nin en büyük ilçelerinden biri olmasına rağmen Adana ve Mersin arasındaki başka bölgelerde trenler durur iken Tarsus’a yönelik böyle bir kısıtlama dikkat çekmektedir. Tam da mesai saatlerine rastlayan uygulama ile vatandaşlarımız adeta cezalandırıldığına inanmaktadır.

Bu bilgiler çerçevesinde;

1- Bu yaşanan sorunlardan haberdar mısınız?

2- Bu uygulamaya hangi nedenlerle geçilmiştir?

3- Bu uygulamada, Tarsus’ta MHP’nin 4. kez belediyeyi kazanmasının bir etkisi var mıdır?

4- Vatandaşlarımızın haklı şikayetlerine neden olan ve tepki çeken bu uygulamadan vazgeçilecek midir?

,