ana_sayfa
FAALİYETLER
Yazılı Soru Önergeleri
Genel Kurul Soruları
Kanun Teklifleri
Sözlü Soru Önergeleri
Makalelerim
Genel Kurul Konuşmaları
Yazılı S.Ö.(Cevaplanan)
Meclis Araştırma Önergeleri
Yazılı Soru Önergeleri > Kotalı internet kullanımına ilişkin

Yazılı Soru Önergesinin Metni


16/11/2009

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını; Anayasa’nın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince saygılarımla arz ederim.

Yılmaz TANKUT
MHP Adana Milletvekili

Ülkemizde internet erişimi sağlayan TTNET ve diğer İnternet Servis Sağlayıcılarından (İSS) hizmet alan vatandaşların büyük bir çoğunluğu kotalı internet tarifelerini kullanmaktadırlar. Bu tarifeye kayıtlı vatandaşların çoğunluğu ev kullanıcılarıdır. Bu ev kullanıcılarını oluşturan ailelerin çocuklarının bilgi edinmesi ve diğer amaçlarla yoğun olarak veya farkında olmadan interneti kullanması sonucunda istemeyerek kotayı aşmakta ve aileler mağdur olmaktadır.

TTNet tarafından yapılacak bir uygulama ile bu mağduriyet konusuna çözüm getirilmek istenmekle birlikte, kotanın % 90’ı aşılınca abonenin bilgilendirilmesinin nasıl yapılacağının belli olmaması dikkat çekicidir. Bu yöntemde kota aşımının takibini vatandaşlar bilmekle birlikte bunu kullanmayı değişik nedenlerle unutmaktadırlar.

Burada önemli olan TTNet veya diğer İSS’lerin abonelerine sunacağı bir seçenek ile kota aşımının geçilmesi durumunda bildirilecek e-postaya elektronik posta gönderilmesi, bildirecekleri cep telefonlarına kısa mesaj geçilmesi ve kota aşımında internet erişimin o ay sonuna kadar kesilmesi seçenekleri sunulmalıdır.

Ayrıca benzer şekilde cep telefonu şirketlerinin müşterilerinin kullanımına sunduğu internet erişimi sonucunda benzer sorunlardan ve yüksek erişim fiyatlarından dolayı çok sayıda abone mağdur olmaktadır. Burada cep telefonu şirketlerinin müşterilerine bazı seçenekleri net ve açıklayıcı bir şekilde sunması gerekmektedir. Abonelere ay sonunda sürpriz olacak ve mağdur edecek bir faturanın gelmesinin önüne geçilmesi gerekmektedir.

Cep telefonu şirketleri, abonelerine aylık ne kadar veri alış-verişi yapacağı, gerekirse günlük, haftalık veya 15 günlük kullanım miktarlarını ve tahmini maliyetini kısa mesaj ile bildirecekleri cep telefonlarına göndermeleri konusunda seçenek oluşturması gerekmektedir. Benzer şekilde abone isterse belli bir miktar üzerinde kullanım olduğu zaman o ay sonuna kadar internetinin kesilmesi seçeneğinin sunulması gerekmektedir.

Bazı cep telefonu şirketleri müşterisinin kullanımına sunduğu internet erişim paketinin süresi veya kullanım limiti (kota) doldurulduğu zaman internetini kesmektedir. Bu uygulamalar ile vatandaşın bilinçsiz olarak mağdur olmasının önüne geçilecektir.


Bu bilgiler çerçevesinde;

1- Vatandaşlarımızın yaşadığı bu sorunlardan haberdar mısınız?

2- Eğer haberdar iseniz vatandaşların bu sıkıntıdan kurtulması için ne gibi çalışmalar yapacaksınız?

3- Bu konulardan sorumlu olan ilgili şirketlere yönelik olarak, kullanıcıların bilgilendirilerek mağduriyetlerinin önlenmesi için, kısa zamanda ne gibi düzenlemeler yapılabilecektir?

4- Vatandaşlarımızın bilgi ve bilinç eksikliğinden dolayı bu ve benzer sıkıntılar karşısında şirketlerin insafına terk edilmesinin önüne geçmek için, konu ile ilgili bir kanun tasarısını hükümet olarak gündeme getirebilir misiniz?

,