ana_sayfa
FAALİYETLER
Yazılı Soru Önergeleri
Genel Kurul Soruları
Kanun Teklifleri
Sözlü Soru Önergeleri
Makalelerim
Genel Kurul Konuşmaları
Yazılı S.Ö.(Cevaplanan)
Meclis Araştırma Önergeleri
Yazılı Soru Önergeleri > Anamur'da engelli vatandaş yerine AKP başkanının işe girmesii hakkında
12/01/2010

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını; Anayasa’nın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince saygılarımla arz ederim.

Yılmaz TANKUT
MHP Adana MilletvekiliÜç gün önce basında çıkan bir habere konu olan olay, utanç verici bir tablo olarak tarihe geçecek boyuttadır. İddia odur ki; Anamur İlçesi Devlet Hastanesi’ndeki hizmet alımı ihalelerinin yenilenmesi sonunda 32 işçi işten çıkarılmıştır. Bunların arasında bedensel engelliler, kanser olan annesine tek başına bakmaya çalışanlar, çocuk bekleyenler de bulunmaktadır. Hepsi asgari ücretli çalışan vatandaşlarımız bir çırpıda işten çıkarılıp yerlerine AKP İlçe Başkanlığı’nın hazırladığı listedeki isimler alınmıştır.

Haberlere göre, işten çıkarılan engelli vatandaşlarımızdan biri de bedensel engelli Hasan Yıldız’dır. Bu engelli vatandaşımızın yerine giren isim ise AKP Anamur İlçe Gençlik Kolları Başkanı Nurullah Öz’dür. Sahibinin ‘Örgüt kurmak, ihaleye fesat karıştırmak, yağma, rüşvet, özel belgede sahtecilik’ suçlamalarıyla yargılandığı belirtilen yeni temizlik firmasında işe alınan Öz’ün, yerine işe girdiği mağdur Yıldız’ın tekerlekli sandalyesinin önünde diz çöküp helallik istediği de kaydedilen haberde, engelli vatandaşın şu sözleri dikkat çekicidir:

“Yanıma geldi. ‘Senin işten çıkarıldığından haberim ve ilgim yok. Hakkını helal et’ dedi. Ben de haksızlığı kim yapıyorsa onu Allah’a havale ettiğimi söyledim. Bu konuşmayı yaparken, onun işe girdiğini de, partili olduğunu da bilmiyordum. Şimdi bu durum gösteriyor ki, işi alan şirket parti mensubu ve kontenjanlarına yer açmak için bizim ekmeğimizle oynamışlar.”


Bu bilgiler çerçevesinde;

1- Vatandaşlarımızın yaşadığı bu skandal olaydan haberdar mısınız?

2- İsminin başında ‘adalet’ olan bir partinin böyle bir tasarrufu yapıyor olmasını nasıl karşılıyorsunuz?

3- Adı geçen engelli vatandaşımızın ve diğer mağdur vatandaşlarımızın tekrar işe alınması konusunda bir çabanız olacak mıdır?

4- Skandal olayla ilgili bir soruşturma açılmasını sağlayacak mısınız?

5- İlçe teşkilatınız ve diğer sorumlular hakkında nasıl bir yaptırım yoluna gideceksiniz?
,