ana_sayfa
FAALİYETLER
Yazılı Soru Önergeleri
Genel Kurul Soruları
Kanun Teklifleri
Sözlü Soru Önergeleri
Makalelerim
Genel Kurul Konuşmaları
Yazılı S.Ö.(Cevaplanan)
Meclis Araştırma Önergeleri
Yazılı Soru Önergeleri > Yüksek gerilim hatları ve zararları hakkında

12/01/2010

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını; Anayasa’nın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince saygılarımla arz ederim.

Yılmaz TANKUT
MHP Adana Milletvekili
Türkiye`de yüksek gerilim hattı çekilirken doğrudan dokunma ve temas etme senaryosuna göre bir yönetmelik geliştirildiği, bu hatların yaydığı elektromanyetik radyasyonun insanlara verdiği zararın hiç düşünülmediği bilim adamları tarafından dile getirilmektedir. Ev, hastane ve okul gibi yaşam alanlarının üzerinden veya yakınından geçen yüksek gerilim hatlarının insan sağlığını tehdit ettiği bir gerçektir.

Yüksek gerilim hatlarının ve baz istasyonlarının zararları maruz kalınan seviyeye göre değişmekle birlikte, insan vücudunda kansere yol açabilecek özelliğe sahip hasarlı hücrelerin bir şekilde elektromanyetik radyasyona maruz kalması sonucu vücudun bağışıklık sistemi bozularak, kanserin hızlı bir şekilde gelişmesine yol açabileceği belirtilmektedir. Ayrıca hamilelerde sıklıkla düşüklere neden olduğu, psikolojik rahatsızlıklar verdiği tespit edilmiştir. Bunun dışında baş ağrısı, kısa süreli hatırlamada azalma, giderek artan kronik yorgunluk ve stres gibi yaşam kalitesini düşürücü sağlık sorunlarına neden olabildiği belirtilmektedir.

Yüksek gerilim hattı geçen alanlarda 150 metrelik bir güvenlik koridoru oluşturularak yerleşime müsaade edilmemesi gerekmekte, ayrıca mevcut yerleşim alanlarının üzerinden geçen yüksek gerilim hatlarının da projelendirme yapılarak yerlerinin değiştirilmesi gerekmektedir.


Bu bilgiler çerçevesinde;

1- Yüksek gerilim hatlarının insan sağlığına etkileri konusunda hükümetiniz tarafından bir çalışma ve tespit yapılmış mıdır?

2- Yüksek gerilim hatlarının yakınında yapılaşma konusunda hangi kanun veya yönetmelik bulunmaktadır? Yukarıda da iddia edildiği gibi bu kanun veya yönetmeliği değiştirmeyi ve insan sağlığını dikkate almayı düşünüyor musunuz?

3- Yüksek gerilim hatlarının çok yakınında konut, okul ve apartman yapılması konusunda hangi kurumlardan izin alınmaktadır?

4- Örneğin Gölbaşı-Örencik TOKİ konutlarının bulunduğu alana çok yakın olan bu yüksek gerilim hatları, yolların üstünden, ilköğretim okulunun hemen yanından ve evlerin yakınından geçmekte olup, benzeri yerlerde söz konusu hatların güzergah değişikliği yapılacak mıdır?

5- Yüksek gerilim hatlarının yakınında kurulan yerleşim yerlerinin ortadan kaldırılmasının güçlüğü düşünülerek, hükümet olarak bu hatların güzergahlarının değiştirilmesi konusunda ne gibi çalışmalarınız olacaktır?


,