ana_sayfa
FAALİYETLER
Yazılı Soru Önergeleri
Genel Kurul Soruları
Kanun Teklifleri
Sözlü Soru Önergeleri
Makalelerim
Genel Kurul Konuşmaları
Yazılı S.Ö.(Cevaplanan)
Meclis Araştırma Önergeleri
Yazılı Soru Önergeleri > Belediyede tartışılan sınav hakkında
20/01/2010

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını; Anayasa’nın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince saygılarımla arz ederim.

Yılmaz TANKUT
MHP Adana Milletvekili

Geçtiğimiz günlerde basında çıkan habere konu olan bir olay, utanç verici benzer tabloların artması açısından dikkat çekicidir. Bu habere göre Kırıkkale ili Yahşihan İlçesi Irmak Beldesi Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü'ne alınacak 4 itfaiye eri için sınav yapıldığı ve çok sayıda başvuru yapılmasına rağmen yeterli belgeleri olmadığı gerekçesiyle 9 adayın katıldığı sınavda kazananlardan birinin Belediye Başkanı AKP'li Bilal Ağca'nın oğlu, diğerinin kayın biraderi, diğerlerinin zabıta memurunun oğlu ile Türkiye İş Kurumu Müdürünün kızı olması tartışmaya neden olmuştur.

Başvuran itfaiye eri adayları 15 Ocak 2010 Cuma günü Irmak Belediyesi hizmet binasının Meclis salonunda saat 11.00'de sözlü sınava tabi tutuldukları ve sözlü sınav sonuçlarının ardından kazananların şaibeli olduğu iddiaları ortaya atılmıştır. Sınav sonuçlarını öğrenen diğer adaylar tepki gösterirken, adil davranılmadığını savunmuşlardır


Bu bilgiler çerçevesinde;

1- Irmak Beldesindeki vatandaşlarımızın yaşadığı bu skandal olaydan haberdar mısınız?

2- İsminin başında ‘adalet’ olan bir partinin belediye başkanının böyle bir tasarrufu yapıyor olmasını nasıl karşılıyorsunuz?

3- Bu sınavın adaletli ve tarafsız bir komisyon tarafından yapılması konusunda bir talimatınız olacak mıdır?

4- Adayların Türkiye İş Kurumu tarafından gönderilmesi ve kazanan adaylardan birisinin Türkiye İş Kurumu Müdürünün kızı olması tesadüf olabilir mi? Vatandaşlara bunun gerçekten bir tesadüf olduğu konusu nasıl izah edilecektir?

5- Skandal sınavla ilgili bir soruşturma açılmasını sağlayacak mısınız?

,