ana_sayfa
FAALİYETLER
Yazılı Soru Önergeleri
Genel Kurul Soruları
Kanun Teklifleri
Sözlü Soru Önergeleri
Makalelerim
Genel Kurul Konuşmaları
Yazılı S.Ö.(Cevaplanan)
Meclis Araştırma Önergeleri
Yaz����l���� Soru �����nergeleri > Kask Kullanımı hakkında
26/01/2010

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Sayın Beşir Atalay tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını; Anayasa’nın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince saygılarımla arz ederim.

Yılmaz TANKUT
MHP Adana Milletvekili

Motosikletle yapılan trafik kazalarında, çarpışma ya da düşme esnasında kaskı bulunmayan sürücülerin kafa bölgesine almış oldukları darbeler, sürücülerin ciddi yaralanmalarına, hatta ölümlerine neden olmaktadır. Yapılan araştırmalar kask kullanımının, kazalarda yaralanmaları, hatta ölümleri yüzde 50’lere varan boyutlarda önlediğini ortaya koymaktadır. Özellikle Anadolu’da ve küçük yerleşim yerlerinde bazı sürücülerin kaskı, kafalarına takmak yerine motosiklete astıkları, trafik polisini görünce taktıkları görülmektedir.

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 78. Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 150. maddesi; motorlu bisiklet ve motosikletlerde sürücülerin koruma başlığı ve koruma gözlüğü, yolcuların ise koruma başlığı takma mecburiyetini getirmektedir. 2009 yılı trafik cezalarına bakıldığında 78/1-b maddesine göre Trafik polislerinin ve diğer yetkililerin “Motosiklet kullanırken koruma başlığı ve koruma gözlüğü, yolcu iken koruma başlığı bulundurmayan ve kullanmayanlara” 55 TL para cezası ve 5 ceza puanı uygulaması gerekmektedir. Ne yazık ki ülkemizde bu kurala fazla uyulduğu söylenememektedir.


Bu bilgiler çerçevesinde;

1- Yukarıda belirtilen kontrol ve ceza konusunda ülke genelinde standart bir uygulama yapılmakta mıdır?

2- Motosiklet kullanırken koruma başlığı ve koruma gözlüğü, yolcu iken koruma başlığı bulundurmayan ve kullanmayanlardan 2009 yılı itibari ile iller bazında kaç sürücüye, ne kadarlık bir ceza kesilmiştir?

3- Motosiklet kullanırken koruma başlığı ve koruma gözlüğü, yolcu iken koruma başlığı bulundurulması ve kullanılmasının daha da yaygınlaştırılması ve sürücülerin kendi can güvenlikleri için bu kurala her şart altında uymaları gerekliliğinin anlaşılması konusunda hangi yeni çalışmaları yapmayı düşünüyorsunuz?

,