ana_sayfa
FAALİYETLER
Yazılı Soru Önergeleri
Genel Kurul Soruları
Kanun Teklifleri
Sözlü Soru Önergeleri
Makalelerim
Genel Kurul Konuşmaları
Yazılı S.Ö.(Cevaplanan)
Meclis Araştırma Önergeleri
Yazılı Soru Önergeleri > Suikast ihbarının yapıldığı telefon numarası hakkında
26/01/2010

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Ulaştırma Bakanı Sayın Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını; Anayasa’nın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince saygılarımla talep ederim.

Yılmaz TANKUT
MHP Adana Milletvekili

Basında çıkan haberlerde Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a suikast hazırladıkları iddiasıyla gözaltına alınan subayların, yakalanmalarını sağlayan ihbar telefonunun ABD'den açıldığının belirlendiği ifade edilmiş idi. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı da aramanın yurt dışından yapıldığının tespit edildiğini açıklamıştır. Soruşturmaya dayanak yapılan ihbar numarasının 123 06 06 olduğu belirtilmiştir.

Öte yandan, daha sonra basında çıkan bir habere göre de, Bülent Arınç'a yönelik eylem olacağı ihbarını bildiren telefon numarasının belirlenmesi için TİB'in gönderdiği yazıda "bilgisi verilen ihbarın geldiği telefon numarasının Türk Telekom sistemine dahil olmadığı ve aramanın büyük olasılıkla yurt dışındaki bir aboneye ait olduğu” belirtilmektedir.

Geçtiğimiz hafta bir milletvekilinin düzenlediği basın toplantısında ise bu suikast ihbarının 312 06 06 numaralı telefon numarasından geldiği açıklanmıştır. Milletvekili, ihbar telefonunun uydu üzerinden ABD’den gelmiş ve aramanın internette kullanılan Skype yazılımı aracılığıyla ABD’den yapılmış olabileceğini ileri sürmüştür.

Ankara Emniyet Müdürlüğü kaynakları ise, ihbar telefonunun Çankaya’dan bir Telekom bayiine ait olduğunun saptandığını belirtmektedir.


Bu bilgiler çerçevesinde;

1- Ülkemiz Telekom altyapısında bir kaçak veya belirsizlik var mıdır?

2- Ülkemizde yapılan herhangi bir aramanın hangi hattan veya nereden yapıldığı konusunda bu şekilde şüphelere veya belirsizliklere ne gibi faktörler yol açmaktadır?

3- Bu ihbar aramasının nereden ve hangi numaradan yapıldığına dair kesin bir bilgi var mıdır? Varsa söz konusu arama nerden ve hangi numaradan yapılmıştır?

,