ana_sayfa
FAALİYETLER
Yazılı Soru Önergeleri
Genel Kurul Soruları
Kanun Teklifleri
Sözlü Soru Önergeleri
Makalelerim
Genel Kurul Konuşmaları
Yazılı S.Ö.(Cevaplanan)
Meclis Araştırma Önergeleri
Yaz��l�� Soru ��nergeleri > Hollandadaki Atatürk reklamı hakkında
26/01/2010

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını; Anayasa’nın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince saygılarımla arz ederim.

Yılmaz TANKUT
MHP Adana Milletvekili

Hollanda’nın turizm şirketlerinden birisinin başlattığı reklam kampanyasında kullandığı afişlerde, Mustafa Kemal Atatürk’ün para üzerindeki fotoğrafıyla, bikinili genç kızların fotoğrafının birleştirilmesi, başta Hollanda’da yaşayan gurbetçilerimiz olmak üzere vatandaşlarımızı rahatsız etmiştir.

Hollanda’da 15 bin kişinin çalıştığı bir grup dahilinde seyahat sektöründe hizmet veren D-Reizen şirketinin reklam afişlerinde Türkiye’nin de dahil olduğu ülkelerin banknotları bu ülkelerde tatil yapan kişilerin fotoğraflarında yakışıksız bir şekilde kullanıldığı belirtilmektedir. Bu çerçevede Atatürk’ün banknot üzerindeki fotoğrafının bir genç erkek ile bikinili bir genç kızın fotoğrafının üzerinde kullanıldığı ifade edilmektedir.

Hollanda’da yaşayan Türk vatandaşlarımız, bu çirkin afişleri; billboardlarda, otobüs duraklarında ve televizyon reklâmlarında görünce büyük tepki göstermişlerdir.


Bu bilgiler çerçevesinde;

1- Özellikle Hollanda’da yaşayan gurbetçilerimiz başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızı rahatsız eden bu saygısız ve rencide edici reklam çalışmasından haberiniz var mıdır?

2- Eğer haberiniz var ise, bu reklam kampanyasının kaldırılması için hangi çalışmalarınız olmuş veya olacaktır?

3- Haberiniz yoksa Ülkemizi yurt dışında temsil eden Hollanda Büyükelçiliği bu konudan sizleri neden haberdar etmemiştir?

4- Yapılan bu saygısızlık karşısında ilgili şirkete bir yaptırım ve ikazınız olacak mıdır?

,