ana_sayfa
FAALİYETLER
Yazılı Soru Önergeleri
Genel Kurul Soruları
Kanun Teklifleri
Sözlü Soru Önergeleri
Makalelerim
Genel Kurul Konuşmaları
Yazılı S.Ö.(Cevaplanan)
Meclis Araştırma Önergeleri
Yaz��l�� Soru ��nergeleri > Bilinmeyen numaralar servisleri (118xx) hakkında
16/03/2010

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Ulaştırma Bakanı Sayın Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını; Anayasa’nın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince saygılarımla talep ederim.

Yılmaz TANKUT
MHP Adana Milletvekili

Telekomünikasyon Kurumu’nun 118 bilinmeyen numara hizmeti Mart 2007’de Türk Telekom’un bünyesinden alınmış ve rekabete açılmıştır. Son günlerde özellikle televizyon kanallarında sıkça görmeye başladığımız bilinmeyen numaralar üzerine hizmet çağrı merkezlerinin reklâmları vatandaşların bu konuda kafalarının karışmasına neden olmuştur.

Vatandaşların bu konudaki; “dikkat ederseniz bilinmeyen numaraları aradığınızda dakikalarca bekletirler. Sürekli olarak banttan ‘hatlarımız dolu bekleyin’ hatırlatması verirler.” Veya “Türkiye'de bilinmeyen numaraları sormanın bu kadar pahalı olduğunu kim biliyor.” Veya “bilinmeyen numaraları aramak istiyorsanız cebinize dikkat edin.” Şeklindeki endişeler gittikçe artmaktadır.


Bu bilgiler çerçevesinde;

1- Ülkemizde bilinmeyen numaralar hizmeti için kaç çağrı merkezi faaliyet göstermektedir? Bu şirketler hangileridir?

2- Bilinmeyen numaralar üzerine kurulan çağrı merkezi firmalarının uyguladıkları tarifeler nasıl belirlenmektedir? Bu konuda bir üst sınır var mıdır? Firmaların tarifeleri arasında uçurum olduğu iddiaları doğru mudur?

3- Şu anda firmaların uyguladıkları geçerli tarifeler nedir?

4- Vatandaşların bildirdiği daha fazla ücret almak için “bilinmeyen numaraları aradığınızda dakikalarca bekletirler” şeklindeki iddialar doğru mudur? Bu konuda bir araştırma veya soruşturma yapılmış mıdır?

5- Soru ve cevap verme süresi konusunda bir istatistik tutulmakta mıdır?

6- Devletin bu uygulamadan elde ettiği gelir var mıdır? Var ise son 2 yılda ne kadar gelir elde etmiştir?
,